Brüno. Film, který nemusíte vidět, abyste věděli, o čem zhruba je. Fiktivní dokument vysmívající se současným společenským stereotypům, smíšený s notnou dávkou nevkusu a, nutno dodat, i odvahy hlavního představitele (Sasha Baron Cohen), je přesně to, co se v dnešní době prodává. Ale Ukrajina se rozhodla tomuto úpadku a všeobecnému konzumu nepodlehnout. Bruno její půdu nepošlape. Ministerstvo kultury totiž zakázalo veškeré projekce tohoto filmu, stejně jako jeho prodej na DVD.

Reakce okolí na sebe nenechala dlouho čekat, zahraniční tisk označil Ukrajinu za homofobní, zaostalý stát, neschopný sebereflexe. Britský The Guardian si myslí, že v celé věci má prsty prezident Viktor Juščenko, který se tímto, tedy ochranou společenské morálky, prý snaží získat politické body v předvolební prezidentské kampani. Z toho bych ale Juščenka rozhodně nepodezírala. Nicméně o tom, že je film z morálního hlediska pro Ukrajince problematický, není sporu. Svou roli sehrály dva faktory. Jeden technický a druhý, daleko závažnější, ideologický.

Technicky problematický je zákon proti pornografii. Přijat byl, po nátlaku mezináodního společenství, až v červnu tohoto roku. Ukrajinci se ale zřejmě snažili příliš a vyrobili paskvil, který umožňuje stíhat kdeco a kdekoho za téměř cokoli s erotickou tématikou. V nezáviděníhodně pozici se tak ocitli například sexuologové. Některé jejich léčebně pomůcký a metody mohou být dnes považovány za protizákonné. Za držení a šíření Bruna tak teoreticky hrozí 3 roky natvrdo. S tím je ale pořád možné něco udělat. 

Mnohem závažnější je existence tzv. Národní expertní komise pro otázky ochrany společenské morálky, vzniklé zhruba před dvěma lety. A ta svůj úkol plní víc než poctivě. Doslova slídí za vším, co se na Ukrajině šustne. Dosáhla stažení několika "závadných" reklam, bojuje proti několika knihám a nedá pokoj ani sociálním sítím jako je například Vkontakte.ru (ruskojazyčná mutace Facebooku).

To, že se politici rozhodli chránit společenskou morálku, je samo o sobě paradoxní. A ustavení komise, a hlavně její činnost, nelze považovat za nic jiného, než za plíživou cenzuru.