Pokud se dramaticky nezhorší situace v ekonomice a koruna výrazně neposílí, Česká národní banka snižovala úroky naposled, domnívá se Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér České národní banky.

Současné náznaky ekonomického oživení ale považuje za "slušné". Díky snížení základní sazby očekává pokles sazeb u úvěrů s krátkou dobou splatnosti, i když celkově je podle něj vliv centrální banky na bankovní trh malý.

HN: Banky na snižování sazeb ČNB příliš nereagují. Co vůbec dnes centrální banka dokáže ovlivnit?

Vliv na ne zcela funkčním trhu je pochopitelně malý. I tak je ale prací centrální banky nastavit úrokovou sazbu správně. Očekávám však, že snižování úroků může pomoci k určitému, i když malému poklesu úroků, zejména u úvěru s kratší splatností.

HN: Odpovídá výše úroků na úvěrech bank situaci v ekonomice? Nevyužívají banky krize k tomu, aby mohly držet úroky úvěrů vysoko?

Dobrou zprávou je, že naše banky vůbec úvěrují. Rychle rostou objemy úvěrů fyzickým osobám a ani v podnikovém financování to nevypadá špatně, když uvážíte, jak velký je pokles ekonomiky. Peněz v ekonomice je více než dost. Vysoké sazby jsou reakcí na to, že úvěrování je dnes mnohem rizikovější než v minulosti a zajištění stabilních dlouhodobých zdrojů pro úvěry není levné. Tím ale pochopitelně neříkám, že hypotéky mají být právě za šest procent a jiné úvěry třeba za deset.

HN: Je to poslední snížení sazeb?

Pokud se dramaticky nezhorší situace v ekonomice a koruna výrazně neposílí, pak myslím, že ano.

HN: Co říkáte nové prognóze ČNB, že ekonomika klesne o 3,8 procenta?

Myslím, že je věrohodná, i když ne úplně povzbudivá. Česká národní banka touto prognózou dohnala, co většina analytiků říká již dlouhé měsíce. Ekonomika si nestojí dobře. Letos poklesne zřejmě nejméně o nějaká čtyři procenta a oživení příští rok nebude vůbec rychlé, přestože zprávy ze světa, hlavně z Německa, jsou dnes poměrně pozitivní. Náznaky oživení vypadají celkem slušně, rozhodně lépe než před měsícem. Nicméně nejistota v předpovídání toho, co se stane, je větší než kdykoliv dříve.

Související