V českých hotelech a dalších ubytovacích zařízeních v prvním pololetí přespalo 5,37 milionu hostů, což je meziročně o 8,5 procenta méně. Podobně se snížil počet přenocování. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. Jde o nejhorší čísla za poslední léta.
"Letošní sezóna je pro hoteliéry nejhorší za dvacet uplynulých let," sdělil ČTK majitel tuzemské sítě hotelů EuroAgentur Hotels&Travel a šéf Asociace cestovních kanceláří Viliam Sivek. Na následující měsíce předpovídá krach několika desítek pražských hotelů.
Hotely výrazně pociťují především odliv cizinců. Za pololetí jich přijelo 2,7 milionu, o 12 procent méně než loni. Navíc doba, kterou v tuzemsku zahraniční hosté tráví, se neustále zkracuje. Počet přenocování zahraničních turistů se snížil o 14 procent na osm milionů.
U Čechů je vývoj mírně jiný. V hotelech jich sice přespalo o 4,4 procenta méně než loni, celkem 2,65 milionu, ale doba pobytu se prodloužila. Počet nocí, které čeští turisté strávili v ubytovacích zařízeních poklesl jen o necelá tři procenta a mírně tak předstihl počet přenocování cizinců.
"Češi to však nezachrání, za celý letošní rok předpokládáme úbytek hostů v rozmezí devět až 12 procent," uvedl analytik Jaromír Beránek. Čísla mohou být podle něj ještě horší v případě, že se na podzim výrazněji projeví epidemie prasečí chřipky.
Tržby ubytovacích zařízení klesly v pololetí meziročně o 16 procent. Na vině je kromě odlivu hostů i související cenový boj a všeobecný pokles cen. Nejhorším měsícem za celý půlrok byl pro oblast ubytování červen, kdy klesly tržby o 21 procent.
Snížení zaznamenaly všechny druhy ubytovacích zařízení. Nejlépe si vedly čtyřhvězdičkové hotely, které přišly o 2,5 procenta hostů, ostatní hotely a pensiony ztratily shodně desetinu klientů. Nejhorší pozici si drží již delší dobu kempy, kam přijelo v pololetí o téměř 30 procent méně táborníků než loni.
Ve druhém čtvrtletí klesl počet přenocování meziročně o 8,6 procenta na 8,8 milionu. Do tuzemských ubytovacích zařízení přijelo od dubna do června 3,1 milionu hostů, což bylo o 8,6 procenta méně než ve stejném období loni.
Snížila se také obsazenost hotelů. Ve druhém čtvrtletí činila 41 procent, což je o 3,3 procentního bodu méně než ve stejném období loni. Nejlépe na tom byly čtyřhvězdičkové hotely, které byly plné z poloviny.
"Klasicky silné byly v uplynulém období hotely tří- a čtyřhvězdičkové, které nabízejí pro firmy kvalitní zázemí nejen ubytovací, ale i technické," řekl Tomáš Nezdara z ubytovacího portálu www.hotel.cz. Pětihvězdičkové hotely prý firmy v době krize často hodnotí jako nadbytečný luxus.