Upřímně, jak dlouho Bolta znáte? Pravděpodobně ani ne rok a půl. Před 31. květnem roku 2008, kdy poprvé zaběhl světový rekord, se totiž třiadvacetiletý dlouhán specializoval na dvousetmetrové tratě. Pak si jakoby mimochodem střihl stovku v New Yorku za 9,72.

V Pekingu čas ještě o tři setiny vylepšil, a to i přesto, že viditelně vypustil poslední metry závodu. Dnes má světový rekord hodnotu 9,58.

"Ten čas, který ke zdolání stovky potřeboval, což je v téhle souvislosti nepatřičný výraz, hovoří spíš o tom, že Bolt musel objevit nějakou novou formu pohybu," píše se v německém deníku Tagesspiegel, který je stejně jako ostatní deníky z nedělního závodu v úžasu.

"Byl jsem na takový čas připraven," prohlásil však asi jediný nepřekvapený člověk na zemi Usain Bolt.

Dá se mu tak senzační výkon věřit?

Boltova rychlost byla v Berlíně tak ohromná, že logicky vyvstává otázka, zda-li je to vůbec možné? Je Bolt opravdu nadpřirozený, nebo je to další velký podvod?

Pouze sedm sprinterů v historii dokázalo stovku zaběhnout pod čas 9,80. Ben Johnson, Justin Gatlin, Maurice Green, Tim Montgomery, Tyson Gay, Asafa Powell a Usain Bolt.

Tři z nich byli pozitivně testováni na doping. "Čistí" zústávají tedy dva Boltovi současní soupeři Gay s Powellem a Maurice Green. Gayův nejlepší čas je 9,68, Jamajčanovi se tedy ani zdaleka nepřiblížil. 

A to běhá na stometrových tratích mnohem déle než jeho soupeř. Když v roce 2007 vyhrál v Osace mistrovství světa, Boltův osobní rekord byl 10,03.

Věříte Usainu Boltovi jeho zázračnou rychlost? Kam může podle vás Bolt posunout hranice lidských možností na 100 metrů? Níže najdete výběr z pondělní moderované debaty.

palec-zeleny-48-48.jpgDavid, Praha

Mně připadne, že je to úplně jedno. O světovém rekordu se rozhoduje na úrovni setin, a tedy rekord vytvořím ne tím, jak rychle běžím, ale tím, že správně vypnu prsa v cílové pásce. Nebo snad není čas 9,68 nebo 9,58 na úrovni běžně pozorovatelného světa totéž? Když si půjdete zaběhat, tak x-násobně větší chyb uděláte tím, že blbě zmáčknete stopky :-) Ale jinak nic proti, chlap běhá rychle, to se musí uznat!


palec-zeleny-48-48.jpgPavel

Že by medaile rozdávaly podle "odběhaných let"? Tomu nevěřím (překvapení by právě bylo, pokud někdo dlouho běhá a pak se podivně zrychlí; pokud ale někdo běhá krátce, je zrychlování dle mého naprosto v pořádku .-)) )


palec-zeleny-48-48.jpgKuba Zeman, Polná

Je v lidských silách uběhnout stovku za 9,58? Věřím, že po světě běhá dost kluků, kteří jsou schopni - za pomoci tréninku a povoleného dopingu - zaběhnout stovku za 9,5 a možná ještě rychleji. Jen je potřeba tyhle kluky najít - jedním z nich je očividně Usain Bolt. V době, kdy se světu mohou jakž takž ukázat i chudší obyvatelé planety (kteří mají k rychloběhu logicky větší předpoklady než ti bohatší) je tento výkon uvěřitelný. Což ale neznamená, že musí být nutně "čistý".


palec-zeleny-48-48.jpgMiras, Pomezí

"Zázračnou rychlost"? Opravdu zázračná? Je s podivem že se nejlepší běžci dob minulých nedokázali ani s nejlepším v té době známým dopingem dostat pod 9,70, ale dokázal to, až doposud čistý, Bolt. Spíše to přičítám stavbě jeho těla, kde nohy jsou delší než u ostatních a poměr holeně a stehna je zřejmě pro rychlý běh ideální, než dopingu. Jsem rád, že sprinty už nejsou přehlídka svalů a že se dospělo k "celkovému výběru". Rekordy padají díky "totální specializaci" sportovců a je otázka času, kdy trenéři a hledači talentů budou obcházet školy s metrem a tabulkami v ruce a budou ve třetích třídách hledat budoucí nejlepší sprintery s vrozenými "anomáliemi".


palec-zeleny-48-48.jpgFanda, Semily

Vůbec se mi nelíbí, jakým směrem se zase ubírají média, a nejenom média, po tak neuvěřitelném lidském výkonu. Doping, nepřímo řečeno, ale je to z tohoto článku jasné. A to se mi nelíbí. Co že nelíbí, uráží mě, jakým způsobem jsou lidé nedůvěřivý. Nikdy Boltovi žádná dopingová zkouška nedokázala, že dopoval. O čem se chcete dál bavit? Přesto i nadále bude Bolt muset poslouchat a číst takovéhle nesmysly. Připomíná mi to Armstronga, naprosto neuvěřitelného cyklistu, který byl obviňován z dopingu pokaždé, když vyhrál Tour de France. Ale kdo mu to kdy dokázal? Gay, druhý nejrychlejší člověk na světě, by stejně ani s dopingem nemohl být tak rychlý. Takže ať kdokoliv si myslí, že Bolt dopuje, stejně to neubírá na tom, jak je neuvěřitelně rychlý.


palec-zeleny-48-48.jpgOndřej Novák, Cranfield, United Kingdom

Čistota sprinterů není nikdy jistá a je možné, že čistý není ani Bolt. V jeho prospěch však mluví tvrdá čísla, která dokazují, že již od jeho 15 let byl jeho talent zcela výjimečný. V 16 letech se poprvé stal juniorským mistrem světa, nejmladším v historii. Překonal rekordy všech věkových kategorií, kterými postupně procházel. Netvrdím, že si do kuřecích nugetů nic nepřidává, ale určitě se jedná o nejtalentovanějšího sprintera, jaký kdy zaklekl do bloků.

Opravdoví fanoušci atletiky zaznamenali Bolta mnohem dříve než před rokem a půl, jak se píše v článku. Osobně jsem si ho všiml v roce 2004, když jako 18-letý zaběhl 200 m za 19,93 - fantastický výkon a samozřejmě juniorský světový rekord. Ještě před dvěma lety platil za nadějného, byť vzhledem k jeho výšce spíše neohrabaného sprintera, tak trochu "samá ruka, samá noha".

S orientací na 100 m překvapil, a těmi časy šokoval asi i sám sebe. Myslím, že tajemství jeho výkonů na 100 m spočívá v úspěšném sladění jeho fantastické přirozené rychlosti s motorickou koordinací dlouhána. Bolt proběhne stovku na 40 kroků, v druhé polovině závodu je tedy délka jeho kroku kolem tří metrů. Když je navíc schopen zachovat, díky své rychlosti, stejnou frekvenci kroků jako jeho soupeři, nemůžeme se divit, že jim tak utíká.


palec-cerveny-48-48.jpgHu Lu

Vsadim se, ze do 5 let bude vsechny sve medaile vracet, protoze se zjisti, ze pouzival nejake zakazane latky, ktere v dnesni dobe nejsou meritelne...


palec-zeleny-48-48.jpgDave, Praha

Je zajimave, ze Usain ma vzdycky stejne rychlych prvnich cca 30 metru jako ostatni a teprve pak zabere - vypada to, jakoby mel nejakou specialni techniku, na kterou je potreba se soustredit, coz se nekloubi se soustredenim na start. Tezko ale soudit, zda si k takovemu vykonu dopomohl ciste ci ne.


palec-cerveny-48-48.jpgpety, Praha

Dopingem jsou streleni vsichni, otazka je jakym a jak moc je tento povoleny. Je to stejny jak Tour de France, ta se taky na mineralku nejezdi :) Nebo plavky v plavani. Vsude je neco. Dal se jedna o fyzicke parametry. Ma holt dlouhy nohy, coz byla povetsinou nevyhoda, ale pokud je schopen je ovladat, tak proste na jeho 3 kroky musi druzi udelat 4. Kdyz se podivate, tak pri startu spis zaostava, ale jakmile to rozbehne, tak nechava ostatni za sebou.


palec-cerveny-48-48.jpgFranta

A není to dost jedno? Když se lidé zabývají tím, že někdo uběhne nějakou vzdálenost o pár nezpozorovatelných "fň" rychleji než druhý, žádná krize není. Neustálé zbožňování těch, kteří nic nedělají, jen od rána do večera pilují sportovní výkony lidi dál nedostane...


palec-cerveny-48-48.jpgFrencis

Nikdo nemůže říci, že je Usain čistý. Bohužel osobně musím říci, že by mě to nepřekvapilo, kdyby se na něco přišlo, i třeba až za čas. Jsou osobnosti, jako například Jan Železný, který během závodu dvakrát zamával lidem a zmizel, výkon byl pro něj to hlavní, ale Bolt? Jeho tanečky a předvádění, je to exhibouš a to ho pořád táhne dál, může sejit z cesty...Jinak ten čas? Podívejte se na jeho stavbu těla a na všechny ostatní (vzpomeňte na fenovén muscula Greena)...čím je delší sval, tím déle jeho síla vykonává pohyb. Hlavní u něj je, jak dlouho trénuje, ne, jak rychle zrychluje. Prvních pár let mu to půjde šupem a tam je teď on, zrychlovat skokově bude max. ještě rok, poté to bude možná ještě setinka, když bude vylaďovat tréninkové metody a ty nejdražší postupy, ale pak přijde únava a možná i zranění a budeme čekat na někoho dalšího. Podle mě jeho nástupce nebude prcek, vsadíte se? :-)


palec-cerveny-48-48.jpgtk

Je v tom chemie, ne nutně ta zakázaná, ale ta povolená nebo ta "na hraně". Tak se může stát (a nejspíš i stane), že za pár let to budou běhat pod 9 vteřin jako roboti. Což už přestává být sportem...


palec-zeleny-48-48.jpgJirka, Praha

BOLT JE NEJLEPŠÍ!!! Moc mu fandím a mimochodem pokud si někdo myslí, že profesionální sport lze dělat bez jakýkoliv podpůrných prostředků, tak se stal jen obětí marketingu (viz. tento článek a média obecně). Tělo nemůže vydržet extrémní tréninkovou zátěž, aniž byste mu nějak nepomohli, zvláště když dojde k nějakému zranění. To jen protože je profesionální sport ohromný business. On prodává značku a její výrobky. Doping bych všeobecně povolil, protože stejně pod dnešní lékařskou kontrolou je běžnou součástí sportu. A není to nic špatného! Tady se vytváří pochybná hranice mezi tím, co je a co není povoleno. Viz. Kateřina Neumanová a její vysokonadmořský stan versus nedovolený prostředek EPO, obojí se stejným výsledkem. Ale na povolení tzv. zakázaných látek není společnost asi dostatečně připravena. Mimochodem budoucností je genetický dopink! Kdy se už Boltové s anomáliemi umožňujícími jim vyniknout, narodí. A to jsem zvědav, jak to pak bude někdo hlídat. :-))


palec-zeleny-48-48.jpg

Feever, Praha

Řekl bych, že Bolt je nejlepší na světě a je urážející říkat, že dopuje.


Fery Mara

Každý má právo na názor, ale šmahem odsuzovat, či podezřívat Bolta jen proto, že je nejlepší, je asi typická česká vlastnost. Když je někdo v životě úspěšný, tak si jej v civilizovaném světě přinejmenším váží a dokonce mu to i přejí. Jinak je tomu u nás, kde se úspěch neodpouští. Nemohu si pomoci, ale i toto je dědictví bolševického vymývání mozku. Kolik generací bude trvat návrat k normálu?

Související