Představitelé MOV se zatím nerozhodli, jakou částkou přispějí, nicméně doufají, že ještě před začátkem únorových her podepíší jednu či dvě sponzorské smlouvy. "Kvůli finanční krizi je hodně náročné dosáhnout předpokládaných výnosů. Budeme se snažit lidem ve Vancouveru alespoň trochu pomoci," řekl agentuře AP předseda marketingové komise MOV Gerhard Heiberg.

Organizační výbor ZOH ve Vancouveru má v současné době deficit kolem 37 milionů amerických dolarů z celkového operačního rozpočtu 1,75 miliardy dolarů (zhruba 310 miliard korun).

Podle Heiberga, jenž šéfoval organizačnímu výboru zimních her v Lillehammeru 1994, ještě nikdy v minulosti MOV nenabídl urovnat deficit v rozpočtu hostitelského města. "Chceme pomoci, ale ještě se uvidí, kolika penězi a jakým způsobem to provedeme," dodal funkcionář.

Díra ve vancouverském rozpočtu je důsledkem nižších výnosů ze sponzorských a televizních kontraktů. MOV, jenž se o tyto příjmy dělí s organizátory, podepsal smlouvy pouze s devíti z předpokládaných 11 mezinárodních sponzorů pro hry ve Vancouveru a v Londýně 2012.

Současných devět sponzorů zaplatilo olympijskému výboru 900-920 milionů dolarů. "Doufali jsme a stále doufáme, že jich budeme mít deset až jedenáct. Ještě jsme to nevzdali a vedeme jednání se společnostmi z různých odvětví," uvedl Heiberg.
Související