Novým výkonným ředitelem kopřivnické automobilky Tatra se stal Vladimír Bail (49), který naposledy působil jako šéf ocelářské firmy Evraz Vítkovice Steel v Ostravě. Bail obsadí nově zřízenou funkci v souvislosti s restrukturalizací společnosti. Výrobce nákladních automobilů má také nového obchodního ředitele. Stal se jím Pavel Štefka (55), generál ve výslužbě a bývalý vrchní velitel generálního štábu Armády ČR, který v Tatře nahradil Jiřího Polmana. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Změny v managementu mají kopřivnické Tatře pomoci lépe zvládnout finanční krizi, jíž v současné době čelí. Účelem těchto změn je snížit výrobní náklady a získat nové trhy, zakázky a tržby pro mateřskou firmu Tatra i pro její dceřiné společnosti."Existují dvě cesty, které společnosti TATRA umožní přečkat obtížné období ekonomické a finanční krize, jíž čelíme a s níž se pravděpodobně budeme potýkat i v roce 2010. Jednou z nich je snížení nákladů souvisejících s našimi výrobky a druhou je zvýšení objemu zakázek a tržeb," uvedl předseda představenstva a generální ředitel automobilky Ronald Adams.

Utahování opasků a nový marketing

Kopřivnická automobilka Tatra se kvůli globální finanční krizi propadla loni do ztráty zhruba 572 milionů korun. V roce 2007 přitom zaznamenala rekordní čistý zisk 859 milionů korun. Tatra, která loni utržila 5,9 miliardy korun, očekává letos propad tržeb asi o 40 procent. Zhruba stejně se sníží i počet zaměstnanců, automobilka letos propustí dalších 500 lidí. Ve své skupině chce Tatra zachovat jen 2600 pracovních míst.

Vladimír Bail, který provedl někdejší hutní firmu Vítkovice Steel procesem privatizace a vrátil ji mezi ziskové firmy, bude nyní přímo zodpovědný za interní restrukturalizaci všech provozních oblastí v rámci mateřské společnosti Tatra a jejích dceřiných společností. Štefka bude mít starosti prodej nákladních vozů na stávajících trzích.

Vedení společnosti Tatra posílí generál Pavel Štefka - čtěte ZDE

Navíc Tatra zřizuje pro mateřskou firmu a dceřiné společnosti nové oddělení marketingu, které bude fungovat pod vedením Martina Najzra, jenž několik let pracoval jako manažer strategického marketingu v HSBC ve Spojených státech.

Kopřivnickou firmu od roku 2006 kontrolují čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní bývalým členem dozorčí rady a současným předsedou představenstva společnosti Ronaldem Adamsem. Jejich společnost Black River nyní drží 51 procent akcií, téměř 41 procent má TATRA Holdings a drobní akcionáři vlastní dohromady přibližně osm procent akcií.

Související