Odvolací pražský vrchní soud rozhodl, že zoo se musí zdržet užívání loga s koněm Převalského, které pro ni malíř vytvořil v roce 1998. Rozsudek je pravomocný. Zahrada se podle jejího ředitele Petra Fejka plánuje proti rozsudku dovolat k Nejvyššímu soudu a požádat o odložení vykonatelnosti verdiktu.

Podle úterního verdiktu musí zoologická zahrada do dvou měsíců od nabytí právní moci verdiktu současné logo přestat používat a nahradit ho jiným.

Cihlář s pražskou zoo spolupracoval devět let. V roce 2006 spolupráci ukončil a předloni na jaře na zoo podal žalobu. Zahrada podle něj neoprávněně užívá jeho dílo, což v případě loga potvrdil i soud. Ve smlouvě totiž nebyla upravena odměna pro malíře za šíření jeho díla, jak to požadoval starý autorský zákon platný do roku 2000. Podle právní zástupkyně zahrady Heleny Chaloupkové však tato odměna byla uvedena na faktuře, kterou výtvarník obdržel.

Nový výtvarník prý kopíroval Cihláře

"Jsem přesvědčen, že jde teď ze strany Michala Cihláře o naprosto účelovou právní spekulaci, která hraničí s rozporem s dobrými mravy," prohlásil Fejk. Podle něj si malíř za celou dobu spolupráce nestěžoval. Za logo prý získal 50.000 korun, což prý byl v roce 1998 desetinásobek běžných odměn pro výtvarníky.

Ostatní Cihlářovy linoryty, které chce výtvarník také stáhnout, vznikaly na základě konkrétních objednávek, malíř dostával zaplaceno vždy po zhotovení a předání děl. Vytvořil například nápisy v areálu zahrady, billboardy, tiskoviny a nejrůznější suvenýry. Podle ředitele si prací pro zoo vydělal celkem 4,2 milionu korun. 


Akademický malíř vede se zoo i další spor, ve kterém požaduje 1,8 milonu korun za to, že zahrada údajně neoprávněně používá jeho grafiky a další díla. "Absolutně neplatný je totiž i zbytek smluv," tvrdí Cihlářův právník František Vyskočil.

Pražská zoo po odchodu Cihláře vybrala nového výtvarníka Vladimíra Veselého, jehož díla někteří odborníci kritizovali pro podobnost s pracemi Cihláře. V současnosti chce zahrada podle Fejka vizuální styl obměnit. "I kdyby soud rozhodl v náš prospěch, přestali bychom logo Michala Cihláře v dohledné době užívat," řekl ředitel zoo. Na novém stylu pracuje podle něj zahrada již třetím rokem.

Spolu s novým logem se Zoo Praha dočká i nového ředitele. Současný šéf odchází k 31. říjnu do diplomacie, konkrétně bude vést Českou národní budovu v New Yorku. Jeho nástupce vzejde z výběrového řízení, které magistrát vypíše v nejbližších dnech.

Související