Dnes oznámený prodej Škody Power jihokorejské firmě Doosan Heavy Industries & Construction za 450mil EUR mění šance potencionálních zájemců o výstavbu nových jaderných reaktorů v Česku.  Společnost  Škoda Power vyrábí především turbíny elektráren. Nové temelínské jaderné reaktory o výkonu 1000-1700MWe budou turbíny potřebovat… A nejedná se o laciné položky. Cena nejaderných částí může být i jedna třetina ceny celé elektrárny. Firma Doosan umí vyrábět turbíny také a navíc je výrobcem částí primárního okruhu jaderných elektráren, například reaktorových nádob, kompenzátorů objemu a parogenerátorů. Tedy částí, které dříve u nás vyráběla Škoda Jaderné Strojírenství a Vítkovice. Dohromady je tedy Doosan teoreticky schopen vybavit technologií oba okruhy jaderné elekrárny, což se pro tendr ČEZ na nové reaktory hodí. 

 

Vrabci na každé české střeše vědí o propojení vedení ČEZ se skupinou Appian Group, prodejcem Škody Power. Stejně viditelné je i propojení ČEZ s vládními špičkami. Tedy prodej Škody Power do Koreje dává zřetelný signál, že s Korejci je třeba pro nové jaderné bloky počítat. 

Korejci byli doposud v pozadí. Zejména za Japonci. Zájem o výstavbu nových reaktorů totiž zatím otevřeně projevovaly dvě japonské firmy, Francouzi a Rusové. Všechny tyto čtyři firmy v praxi dokázaly, že umějí postavit špičkové jaderné elektrárny na klíč. 

Po rekordně dlouhé výstavbě dvou stávajích bloků Temelína to zatím vypadalo, že ČEZ se rozhodl si trápení pro velký úspěch zopakovat. Rozum zůstaval stát z nápadů vedení ČEZu použít v novém projektu české turbíny. Četné problémy s 1000MWe turbínami na stávajících blocích v Temelíně dokazují, že Škoda Power velké turbíny pro jaderné elektrárny neumí vyrábět v kvalitě srovnatelné se špičkami v oboru, například s turbínami Siemens v nové EPR jaderné elektrárně. Škoda Power by se po spojení se zahraničním partnerem mohla naučit tyto velké turbíny vyrábět, popřípadě zakoupit licenci. Vidina akvizice a přenosu know-how je teď reálná, protože Doosan má ve svém programu velké turbíny pro stávající korejské reaktory, spolupracuje dlouhodobě s General Electric a navíc nově vyvíjí turbínu pro zamýšlený jaderný reaktor APR1400.

Japonci a Korejci umějí jaderné elektrárny stavět velmi efektivně. Průměrná doba výstavby jaderná elektrárny v Asii je jen 62 měsíců. Z 18 jaderných elektráren postavených mezi léty 2001 a 2007 byly tři postaveny za čtyři roky či méně. To je pro Evropu a Ameriku naprosto ohromující rychlost. Otázkou však je, jestli by najatí dělníci v našich zemích snesli pracovní nasazení asijského typu a nebyla-li by to pro ně rychlost spíše ochromující.

Japonci i Korejci umějí jaderné elektrárny také velmi dobře provozovat. Japonských 53 jaderných elektráren generuje téměř 30% elektřiny v zemi, korejských 20 elektráren téměř 40%. Z hlediska jaderné bezpečnosti a využití jaderných elekráren jsou tyto země na světové špičce a obě používají převážně tlakovodní jaderné reaktory, tedy typ reaktoru, který u nás máme a hodláme dále budovat.

V absolutním měřítku dnes oznámená prodejní cena 450mil EUR (cca 11,5 miliardy Kč) může připadat vysoká.  Je to ale rozhodně méně než 200 miliard Kč, které by měly řádově stát dva nové bloky s jadernými reaktory. Můžeme tak očekávat ještě další zajímavý vývoj na cestě k jejich výběru a výstavbě.