Na čtvrtek svolal Miloslav Vlček mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny. Jako hlavní bod by měla projednat vládní návrh úsporných opatření, pomocí kterých by schodek státního rozpočtu měl klesnout z 230 na 155 miliard korun. Ministr financí Eduard Janota předloží balík jako celek, jeho osud ve stávající podobě je ale hodně nejistý.

Ve středu se předsedové všech parlamentních stran setkají na schůzce u premiéra Jana Fischera.

ODS je v úterý po zasedání grémia vyzvala, aby podpisem slíbili, že nebudou ve sněmovně předkládat žádné doplňující návrhy. To je podmínka, kterou si klade pro vyslovení souhlasu s balíčkem ministra Janoty. Snaha občanských demokratů o vytvoření písemné smlouvy ale nebude vyslyšena. ČSSD, KSČM i Strana zelených již dopředu avizovaly, že budou chtít některá opatření upravit, nebo se dohodnout na úpravách ještě před hlasováním.

"V případě schválení změn ve vládním návrhu, který již tak představuje krvavý kompromis, by se pro ODS mohl stát tento návrh nepřijatelný," uvedla strana v tiskovém prohlášení. Pokud by se hlasovalo o původním návrhu, ruku pro něj s výhradami zvednou poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 i Strany zelených. Dohromady ale nemají většinu 101 hlasu, rozhodnout by mohl někdo z osmi nezařazených zákonodárců.

Stanovisko KSČM je dlouhodobě negativní. "S námi nebyl ten balíček projednávaný, když se tvořil. Už byl předložen jako hotový, takže těžko může někdo očekávat, když nebyla diskuse na začátku, že konečný výsledek mi podpoříme. Co si navařili, ať si snědí," řekl serveru iHNed.cz poslanec KSČM Petr Braný, člen Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Komunisté podle něj navrhnou, aby se jednalo po jednotlivých zákonech.

Beze změny nenechá Janotův balíček také ČSSD. Její poslanci při čtvrtečním projednávání ve sněmovně předloží pozměňovací návrhy. Nelíbí se jim třeba zvýšení nižší sazby DPH z 9 na 10 procent nebo spotřební daně u pohonných hmot. Pokud by prošly tyto změny, první místopředseda ČSSD a stínový ministr financí ujišťuje, že schodek nepřekročí 155 miliard korun.

Primárně chce sociální demokracie zrušit opatření dopadající na rodiny s dětmi a důchodce. Má pro ně předjednanou podporu? "Já si myslím, že bych o tom tady ani nehovořil," prohlásil Paroubek suverénně na tiskové konferenci.

Lidovci chtějí ochránit miliardy pro rodiny 

Naopak lidovci a Strana zelených s vládním plánem jako celkem souhlasí. Obě menší strany ale mají výhrady, které by mohly proměnit v konkrétní pozměňovací návrhy. Ministr Janota si může být stoprocentně jistý pouze hlasy zákonodárců TOP 09.

Podle KDU-ČSL by ideální scénář schvalování balíčku úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty ve sněmovně vypadal tak, že nikdo nepředloží žádný pozměňovací návrh, uvedl na úterní tiskové konferenci předseda strany Cyril Svoboda. Jenže to se podle prozatímního postoje sociálních demokratů nestane. Pokud začne ČSSD opatření z balíku měnit, přidají se zřejmě i další strany.

KDU-ČSL nejvíce záleží na prorodinných opatřeních. Z návrhu úspor by proto spolu s ČSSD, komunisty a částečně i Stranou zelených zřejmě vyškrtli snížení rodičovského příspěvku o 10 procent a úpravy mateřské. Obě položky by navýšily deficit o 4,8 miliardy korun. "Chceme jednat a přesvědčit naše partnery, že se má v oblasti dopadů do života rodin s dětmi ještě dojít k dohodě," řekl předseda Cyril Svoboda.

Miliardy pro rodiny by lidovci nahradili větším zdaněním hazardu. Na tomto bodě se shodnou i s ČSSD. "Mně se zdá velmi dobrý ten návrh lidovců na zdanění hazardu. Překvapuje mě, že jsme na to nepřišli sami," komentoval v úterý šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. 

Zelení chtějí ještě vyjednávat

Strana TOP 09 někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska považuje návrh vlády na snížení rekordního deficitu za rozumný. Je podle ní jedinou možností, jak proplout krizí, proto ho podpoří. "Nepředložíme ani nepodpoříme žádný pozměňovací návrh," řekl Kalousek na úterní tiskové konferenci. Dále podotkl, že návrhy úřednické vlády jsou důležité kvůli uklidnění investorů. 

Předseda zelených Ondřej Liška prozradil, že s úsporným balíčkem v zásadě souhlasí. V případě, že by se hlasovalo o verzi, kterou předložil ministr Janota, jeho poslanci by pro ni ruku zvedli. "Dohodu podepisovat nebudeme, ale balíček podpoříme," sdělil předseda zelených.

Liška chce ale do čtvrteční schůze vyjednávat s ostatními stranami na úpravách balíku. "Máme potíž v několika položkách. Těmi nejvýraznějšími je krácení prostředků v sociálních transferech pro postižené a na rodičovskou," dodal bývalý ministr školství. Pokud nenajdeme dohodu, považujeme za legitimní předložit své návrhy ve sněmovně, dodal předseda Strany zelených.

Vláda chce deficit 155,3 miliardy

Vládní kabinet schválil balík úsporných opatření na pondělní schůzi. Nyní ho posoudí ve stavu legislativní nouze ve čtvrtek Poslanecká sněmovna a následně Senát. Jako poslední ho bude muset podepsat i prezident republiky. Pokud vládní návrh projde, měl by rozpočet schodku klesnout o téměř 75 miliard na 155 miliard korun.

Vláda odmítla s projednáváním rozpočtu přímo spojit hlasování o důvěře. Premiér Fischer ale naznačil, že osud kabinetu se bude odvíjet od výsledku bitvy o rozpočet. Pokud by zůstal deficit na schválené výši 230 miliard, ministr Janota by s největší pravděpodobností rezignoval.

Škrty pro ústavní činitele i politické strany

Vedle balíku úsporných opatření se poslanci budou zabývat také návrhem na snížení mezd ústavních činitelů a soudců. Vláda sice schválila jejich zkrácení o čtyři procenta v příštím roce, předseda ČSSD Jiří Paroubek však předloží návrh na redukci mezd o pětinu. 

Strana TOP 09 chce přiškrtit státní penězovody do kas politických stran. Předloží poslanecký návrh novely zákonů na snížení stálých i jednorázových příspěvků politickým stranám o 50 procent na příští tři roky. Podle Kalouska by to ušetřilo v letech 2010 až 2012 zhruba miliardu korun.