Na osobní příběh vsadil americký prezident Barack Obama při závěrečné prezentaci Chicaga v den volby pořadatele olympijských her pro rok 2016.

Rodák z Havaje s africkými předky si totiž právě město u Michiganského jezera vybral, když se před čtvrtstoletím usadil v USA. Podle jeho projevu jsou Spojené státy "připravené a nedočkavé", aby mohly pořádat olympiádu v jeho adoptivním domově.

Obama do Kodaně přiletěl dnes ráno na maximálně pětihodinovou návštěvu, v níž se kromě závěrečné prezentace setká také s dánskou královnou Margrethe a premiérem Larsem Lokke Rasmussenem a navštíví Christiansborg Palace, sídlo vlády.

Do Dánska přicestovala podpořit kandidaturu Chicaga také americká první dáma Michelle Obamová, která s mnoha členy MOV debatovala uplynulé dva dny jen mezi čtyřma očima za zavřenými dveřmi.

Chicago je skvělé město, vyberte ho!

Nikdy v historii americký prezident tak intenzivně a osobně nepodpořil kandidaturu amerického města. "Vybízím k tomu, abyste vybrali Chicago," řekl členům MOV.

"A pokud tak učiníte a půjdeme po této cestě společně, potom musím slíbit jedno - Chicago a Spojené státy americké učiní svět pyšným," prohlásil Obama ve své řeči, která byla součástí závěrečné 45 minut trvající prezentace.

Kandidaturu chválil a ujistil, že si Chicago zaslouží podporu vrcholného sportovního orgánu. "Měli byste vybrat toto město ze stejného důvodu, z jakého jsem si ho vybral já před pětadvaceti lety," prohlásil americký prezident.

"Je to skvělé a různorodé město," vysvětlil. "Není nic, co bych si nepřál víc, než prožít olympijské hry jen několik bloků od mé vlastní rodiny," apeloval.

Oslavuje se tam i obyčejný život

Svou osobní účastí při volbě olympijských her Obama podle některých komentářů velmi riskuje.

Jeho popularita v USA totiž klesá, jeho účast v Kodani se dočkala kritiky mnohých členů Kongresu, kteří v posledních dnech horlivě debatují o zdravotnické péči v USA.

Podpoře Chicaga dal Obama přednost i v době ekonomické krize a dalších problémů včetně války v Afghánistánu. Odborníci upozorňují, že jeho kredit může významně ztratit v momentě, kdy Chicago volbu nevyhraje.

Obama ale toto riziko podstoupil a vsadil na osobní zkušenost. "To město znám velmi dobře. Je velmi vřelé. Je to místo, kde se oslavuje i obyčejný život," povídal.

"To město funguje a umí uspořádat i velké sportovní akce," upozornil na MS ve fotbale, které se v USA konalo v roce 1994. Jeho aura v Kodani působí.

Hry v Chicagu spojí celý svět

Všech 106 přítomných členů MOV dostalo před jeho příchodem pokyn, aby zůstali při jeho příchodu sedět v klidu a tichosti.

Město, v němž vyrůstala a kde bydlí jen několik domů od plánovaného olympijského stadionu, intenzivně podpořila také Obamova žena Michelle.

"Hry v Chicagu spojí celý svět," nechala se slyšet. "Strašně ráda bych viděla, jak olympijský oheň přináší světlo do mého sousedství i do celého světa," řekla.

Chicago bylo prvním městem, které dnes předvedlo svou poslední prezentaci před členy MOV. Volba proběhne v 17:10 a pořadatelské město oznámí prezident MOV Jacques Rogge v 18:30.

To už ale Obama osobně neuslyší, bude zpět na cestě do USA ve svém Air Force One.

Související