Hned první kolo hlasování Mezinárodního olympijského výboru v Kodani přineslo velké překvapení, když byl vyřazen papírově největší favorit Chicago. Japonská metropole Tokio vypadla ve druhém kole volby.

Chicago přijel podpořit do dánské metropole i americký prezident Barack Obama, jeho účast při kongresu MOV ale k úspěchu nestačila.

Výsledek prvních dvou kol šokoval tisíce příznivců v centrech Chicaga a Tokia, kteří sledovali volby na velkoplošných obrazovkách.

Rio de Janeiro se může stát vůbec prvním jihoamerickým městem, kterému by bylo svěřeno pořadatelství her.

To Španělsko už má s touto akcí přesahující sportovní rozměr zkušenosti; letní olympiádu uspořádala před 17 lety Barcelona. Proti Madridu však hovoří skutečnost, že v Evropě se bude konat už příští olympiáda v roce 2012 v Londýně.

Rio nabízí první hry v Jižní Americe 

Finále tak obstará překvapivá dvojice. S brazilským Riem se počítalo, s Madridem už méně. V případě volby španělské metropole by se tak po Londýnu 2012 konaly hry v Evropě podruhé v řadě.

Brazilské Rio přišlo s vizí olympiády pro všechny kontinenty. Prezident Luiz Inacio Lula da Silva připomněl, že ze všech her bylo nejvíce v Evropě (30), dvanáct v severní Americe, z čehož osm v USA.

Řekl, že dosud nikdy se olympijské hry nekonaly v Jižní Americe. "Proto si myslím, že nyní je řada na nás. Je čas vyvážit tu disbalanci, naše nabídka není jen brazilská, ale jihoamerická. Dejte nám šanci a uvidíte," dodal da Silva.

Rio kandidovalo čtyřikrát v letech 1936, 1940, 2004 a 2012.

Madrid sází na Samaranche a Barcelonu

Na emoce pak při prezentaci španělského Madridu vsadil Juan Antonio Samaranch. "Jak jistě víte, je mi 89 let," začal svou řeč Samaranch.

"Jsem na konci svých dnů. Proto bych vás rád požádal, abyste mé zemi poctili ctí pořádat hry v roce 2016. Děkuji vám," řekl. Podobně se předtím v případě brazilské kandidatury vyjádřil Joao Havelange. Bývalému šéfovi FIFA bude v roce 2016 sto let.

Ve Španělsku se olympijské hry konaly jednou - v roce 1992 v Barceloně. "My už jsme dokázali, že dokážeme hostit významné sportovní události. Dáváme vám spolehlivou nabídku," řekl španělský král Juan Carlos.

V roce 1972 reprezentoval svou zemi v Mnichově v jachtařských soutěžích. "Budete-li hlasovat pro Madrid, hlasujete pro úspěch," dodal král.

Madrid už neúspěšně kandidoval v letech 1972 a 2012.

Související