Letní olympijské hry v roce 2016 uspořádá Rio de Janeiro. Rozhodlo o tom hlasování Mezinárodního olympijského výboru v Kodani.

"Je to ohromující velkolepé a neuvěřitelné," řekl po volbě agentuře Reuters generální sekretář brazilské kandidatury Carlos Osorio.

Brazilské město porazilo v závěrečném kole voleb Madrid. Hned v prvním kole bylo překvapivě vyřazeno Chicago, neuspělo ani Tokio. O hry se ucházela také Praha, Dauhá a Baku, ale tato města vypadla z výběru už minulý rok.

Brazilský prezident Luis Inacio Lula da Silva byl po zvolení Ria dojatý. "Když jsem mluvil na pódiu, ukápla mi slza. Obhajoval jsem Brazílii a mělo by to smysl, i kdybych prohrál. Není pochyb o síle brazilské ekonomiky.

Ostatní města prezentovala své návrhy, ale my představili své srdce. Rio má duši a má i srdce. I kdybych dnes zemřel, můj život měl smysl," řekl dojatý prezident novinářům.

"Nebudou to jen hry brazilské, ale jihoamerické. Budou inspirací 180 milionům mladých lidí z celého kontinentu," dodal prezident.

Největší sportovní akce se uskuteční na jihoamerickém kontinentu vůbec poprvé v historii. Rio de Janeiro se ucházelo o hry již popáté. V letech 1936, 1940, 2004 a 2012 ale neuspělo.

O dva roky dříve navíc bude hostit Brazílie světový šampionát fotbalistů. Obě akce v rychlém sledu pořádalo také Mexiko (1968 a 1970), Německo (1972 a 1974) a USA (1994 a 1996).

Hry v Riu budou třetí na jižní polokouli po olympiádách v australských městech Melbourne 1956 a Sydney 2000.

Jeho triumf nyní slaví zhruba 50 tisíc lidí přímo na pláži Copacabana, kde sledovali na velkoplošné obrazovce slavnostní řeč prezidenta MOV Jacquese Rogga. Oslavy podobající se tradičnímu karnevalu mají probíhat v ulicích města celou noc.

Rogge nejprve poděkoval za úsilí při tvorbě olympijských projektů i neúspěšným městům, poté pogratuloval samotnému vítězi. "Blahopřeju Riu. Bylo to jasné rozhodnutí MOV a má o to větší hodnotu, že hry zavítají poprvé do Jižní Ameriky," uvedl.

Obama: Jednou vyhrajete a jednou prohrajete

"Můžete hrát skvělou hru, a stejně nevyhrajete," řekl ve Washingtonu krátce po návratu z Kodaně Obama.

 "Dnes jsme prostě neměli den stvořený pro vítězství," prohlásil smířlivě Pat Ryan, šéf chicagské kandidatury, ale z jeho výrazu tváře se zračilo naprosté zklamání. "Někdy se to stává. Jednou vyhrajete a jednou prohrajete," dodal diplomaticky.

Související