Minulý týden jsem učil na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity. České vysoké školy, které vyučují  jaderné inženýrství, spolupracují ve sdružení CENEN, a tyto výměny jsou běžné. Pro čtenáře chtivých senzací zdůrazňuji, že se NEJEDNÁ o právníky, ale o inženýry. Překvapily mě v Plzni dvě věci.

V posluchárně na mě čekalo 70 studentů čtvrtého ročníku energetických oborů. To je více, než máme na naší katedře v Praze studentů i se zaměstnanci dohromady a ani třeba pražská Fakulta strojní ČVUT nemá tolik studentů zajímajících se o jadernou energetiku. Plzni v tomto fandím.

Na začátku jsem nechal studenty hlasovat, jaký nový typ reaktoru by si vybrali do Temelína. Více než polovina jich byla pro nové ruské reaktory. Ostatní typy, přicházející dnes do úvahy, získaly každý jen po pár hlasech. Naprosto jednoznačná ruská volba.

Toto zcela koresponduje s náladou české společnosti. Veškerá média svorně mluví o „jasném ruském favoritu“; od E15, přes Respekt, až po televize. Jediný malý háček je v tom, že Rusové neřekli, jakýže to reaktor k nám chtějí dodat.

Jsou podklady k ostatním nabízejícím, od japonského EU-APWR, přes francouzský EPR, až k americkému AP1000, ale od Rusů není NIC. A toto ruské NIC chce většina národa.  Rusové patrně NIC tají,  přitom v minulosti ruské reaktory nebyly špatné.

A tak jsem si řekl, že NIC najdu. Chci si ho porovnat s ostatními typy, až podklady získám. Začal jsem pátrat přímo u Rusů, co že to mají v klobouku. Žádná odpověď. Kontaktoval jsem ČEZ. Žádná data. Mluvil jsem se zaměstnanci Škoda-JS, kteří mají s Rusy spolupracovat. Bez úspěchu. Ani na jménu reaktoru se neshodli, natož nějaké bližší údaje.

To, že novináří opakují názory odborníků, je běžná věc. Ale co to je za nezávislé odborníky, kteří doporučují NIC před dobře zdokumentovanými typy? A mohou to být docenti či ministerští úředníci, ti lidé podle mě nemají soudnost. Chápu, že budoucí ruské reaktory podporují například zaměstnanci Škoda-JS, nebo Rosatomu, ti jsou za to Rusy placeni. Ale jak může být někdo nezávislý a podporovat něco, co neexistuje ani na papíře a nemá ani jméno?  Proč si nepočkají, až budou mít podklady?

Minulý měsíc jsem pomáhal pořádat v Manchesteru „International Harmonization of Reactor Design Requirements Forum“ pod záštitou World Nuclear University. Byli tam všichni světoví výrobci energetických jaderných reaktorů a ve velmi přátelské atmosféře prezentovali svoje jaderné elektrárny. Rusové ani přes pozvání své reaktory představit nepřijeli. Opět NIC. Ale české mínění se jim podařilo ovlivnit velmi dobře. Jak dokumentuje plzeňská zkušenost, oproti všem ostatním výrobcům. Ti v propagaci rozhodně zaspali.

Neslovanští dodavatelé se ale začínají pomalu probouzet. Očekává se, že v brzké době uvidíme více od konkurentů Rusů. A když jsem se minule ptal, jestli Westinghouse může nabídnout něco jíného kromě ceny, tušil jsem, že zareaguje. Kdo ví, třeba zde jednou uvidíme blogy od všech výrobců; a to bude jedině dobře.