Miroslav Kalousek vůbec poprvé v rozhovoru pro HN popisuje, jak někteří „kmotři“, kteří mají velký vliv v ODS a ČSSD, chtěli přes nastrčené členy získat pozice i v TOP 09. Strana se jim prý zatím ubránila.

„Měli jsme důvod domívat se, že k nám některé jiné strany posílají své lidi. Těžko se rozlišuje, jestli to byly ty strany, nebo ti ,kmotři'. Vím ale, že tyto pokusy v jižních a severních Čechách byly. My jsme ale neměli zábrany těm lidem říct a slušně jim napsat dopis: Nehněvejte se, děkujeme za zájem, ale do strany vás nepřijmeme,“ říká v rozhovoru pro HN Kalousek.

HN: V pátek a v sobotu máte sněm, který dovrší vznik vaší strany. Je asi jasné, že se Karel Schwarzenberg stane oficiálním předsedou strany. Nebo může dojít k nějakému překvapení?
Jakýkoli delegát může navrhnout protikandidáta, ale já předpokládám, že Karel Schwarzenberg ho mít nebude.

HN: Na jaké místo chcete být zvolený vy? Budete prvním místopředsedou?
Moje kandidatura na jedno z místopředsednických míst se předpokládá. Budu-li navržen, tak to přijmu, včetně návrhu na post prvního místopředsedy. Jsem ochotný přijmout nabídku na jakékoli místo ve vedení kromě postu předsedy. Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg

HN: Koho byste si přál v užším vedení strany?
Pevně doufám, že ve výkonném výboru bude výrazné zastoupení žen. Přál bych si, aby jich tam byla aspoň třetina.

HN: Nabíráte už členy?
Po sněmu. V okamžiku, kdy jsme si řekli, že listopad vyhradíme na ustavení naší vnitrostranické struktury, tak přípravný výbor s úlevou přerušil práci na nabírání členů, protože bylo nekomfortní pro 12 lidí, kteří se scházejí v Praze, nabírat nové členy od Aše až po Starý Hrozenkov. My rozhodně tu činnost nepokládáme za formální. Nechceme dopadnout jako ODS, tedy, aby došlo k částečné privatizaci té strany.

HN: A jak tomu chcete zabránit? V porovnání s ODS jste mnohem menší, a tím i mnohem zranitelnější...
Snažíme se tomu zabránit některými mechanismy, které velmi inspirovaly i Mirka Topolánka. Například podle našich stanov delegáti na sněmy a konference nejsou odvozováni od síly členské základny.

HN: A od čeho?
Buď od počtu obyvatel nebo od počtu mandátů v daném volebním obvodu. Tím máme jistotu, že se na řízení strany budou podílet všechny kraje, že nedojde k tomu, k čemu dochází například u KDU-ČSL, že když se dva nebo tři silné moravské kraje dohodnou, tak ten zbytek krajů do toho nemá co mluvit. A také, že nedojde k tomu, k čemu dochází v ODS a obávám se, že i v ČSSD, tedy k náboru černých duší.

HN: Tohle je ale řešení do budoucna. Už jste nabrali zhruba 1 900 členů. Jaká máte kritéria k přijímání členů?
Kritéria nemohou být jiná než individuální posuzování. To znamená, že ti lidé v místních a regionálních organizacích, kteří budou nové členy přijímat, jsou prostě povinni s nimi mluvit a jsou povinni se na ně zeptat. Já nejsem tak naivní, abych se nedomníval, že k nám političtí konkurenti neposílají své „diverzanty“, ale to není tak masové.

Mnohem větší pozor si ale musíme dávat na to, aby v jednotlivých regionech nedocházelo k masivnímu náboru členů, kteří k nám nevstupují proto, že chtějí být členy TOP 09 a dělat její politiku, ale že tam chtějí prosazovat zájmy nějaké ekonomické lobby, která si teď zvykla na to, že je úplně jedno, jestli budou lidé volit ODS nebo ČSSD, protože jsou to stejně jejich dva mančafty, které akorát oni oblékli do různých triček.

HN: A už to někdo zkusil?
Samozřejmě.

HN: Kdo? 
Protože to nemohu dokázat, nebudu konkrétní. Ale vím, že tyto pokusy v jižních a severních Čechách byly. Ale my jsme neměli zábrany těm lidem říct a slušně jim napsat dopis: Nehněvejte se, děkujeme za zájem, ale do strany vás nepřijmeme.

HN: Kolik lidí tímto způsobem odmítáte?
Z toho mála, co udělal přípravný výbor, protože o většinu té činnosti se postaraly regiony, je to asi desetina.

HN: Takže vy máte teď 1 900 členů, takže 190 až 200 lidí jste odmítli...
Byli to lidé, o kterých jsme nebyli přesvědčeni, že s námi chtějí dělat politiku TOP 09, ale domnívali jsme se, že v TOP 09 chtěli dělat politiku pro někoho jiného.

HN: A pokud jde o „ideologickou diverzi“, ta se týká také těchto lidí?
Ano, měli jsme důvod domívat se, že k nám některé jiné strany posílají své lidi. Ono se těžko rozlišuje, jestli to byly ty strany, nebo ti „kmotři“.

HN: A to byli "kmotři" ODS i ČSSD?
Ano. Tenhle efekt vznikl až v okamžiku, kdy jsme se začali trvale objevovat nad pětiprocentní hranicí. Na začátku, kdy byly velké pochybnosti o tom, zda tento projekt může být úspěšný, se hlásili lidé z nadšení a přesvědčení.

HN: Už dříve jste řekl, že TOP 09 bude novou politickou alternativou a bývalých křesťanských demokratů v ní bude menšina. Proč jich je nyní ve vedení místních organizací drtivá většina?
Je to stejné jako v managementu firmy. Řízení politické strany vyžaduje základní znalost a zkušenost. A že si lidé v regionech vybrali někoho, kdo s tím má evidentně zkušenost, a kdo to umí, je logické a časem se to setře. Odhaduji, že nás křesťanských demokratů nebude mezi těmi 1 900 členy víc než 10 procent.