Vyhrát ve Španělsku daviscupový zápas, o tom marně sní týmy z celého světa víc než deset let. Během nich Španělé doma vyhráli sedmnáct zápasů. V čem tkví španělské kouzlo? V podpoře hlediště, v antuce, na níž se cítí lépe než ostatní, i v postavení na žebříčku ATP - to vše jsou v nadcházejícím utkání s českým týmem bonusy, které v 98. finále Davis Cupu favorizují Španěly. Naposledy "vyplenili" španělskou pevnost Brazilci v dubnu roku 1999.

"Antuka a Španělé, to je dohromady velká síla. Na antuce vyrostli a už řadu let mohou vybírat vždy z řady špičkových hráčů," řekl nehrající kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil.

Domácí tým může také zvolit místo, povrch, který nejméně sedí soupeři, a může počítat s podporou diváků. Ne vždy to však platí beze zbytku. Před dvěma roky čeští tenisté "pozvali" Američany do Ostravy, do haly a na antuku, která zámořským tenistům neměla sedět. Seděla jim však víc než domácím, kteří prohráli 1:4. Od té doby ale čeští tenisté vyhráli čtyři domácí zápasy za sebou.

V hale Palau Sant Jordi s kapacitou přes sedmnáct tisíc diváků se očekává bouřlivá tenisová "korida". Možná i znásobená konfliktem mezi Rafaelem Nadalem a Tomášem Berdychem, který se odehrál před třemi roky na turnaji v Madridu. Český hráč tehdy Nadala v bouřlivém prostředí ve čtvrtfinále vyřadil a vášně v publiku klidnil po posledním míči s prstem na ústech. Vysloužil si tehdy hlasitý pískot. "Tehdy to byla reakce na nesportovní chování diváků. Už je to ale minulost. Zbytečně se to nafouklo. Víc, než se opravdu stalo," vzpomínal Berdych, o němž tehdy zklamaný a rozezlený Nadal prohlásil, že je "hodně, hodně špatný člověk".

I proto se čeští hráči připraví i na bouřlivé prostředí. "Něco si řekneme, aby se trochu krotily emoce a zbytečně jsme nepřilévali do ohně. Radka Štěpánka ale nijak krotit nebudu, protože on emoce ke své hře potřebuje," dodal Navrátil.


V tréninku

Radek Štěpánek je v pohodě, ale vadí mu chlad - v hale je jen 16 stupňů.

foto: Čtk

Související