Po šesti zápasech mají Pražanky na kontě deset bodů a postup mají prakticky jistý. Urputný zápas plný nepřesností Pražanky zlomily ve třetí čtvrtině a závěr už byl jejich exhibicí.

Francouzský mistr vsadil od začátku na precizní obranu a od začátku nutil USK k častým ztrátám. Ale ani Francouzkám se směrem dopředu nevedlo.

O řadu zdánlivě jasných košů je připravila smůla i vlastní nepřesnost, a tak se USK držel neustále ve dvoubodovém závěsu. Ve druhé čtvrtině se hra domácích přece jen zvedla a v urputném boji začaly mít Pražanky navrch.

Utkání 6. kola Evropské ligy basketbalistek ZVVZ USK Praha - Bourges Basket 2. prosince v Praze. Cathrine Kraayeveldová (vlevo) z USK Praha a Anaël Lardyová z Bourges Basket.

Pomohl tomu příchod pivotky Kiretaové, která sice po zranění kolena stále sotva běhá, ale její zkušenosti a výška byly v soubojích pod košem hodně znát.

Přesto se USK při útočení do zformované obrany hodně trápil a nevycházela mu ani střelba z dálky. Zatímco v předchozích domácích zápasech dávaly Pražanky dvouciferné počty trojek, za celý poločas jim dnes vyšla jen jedna.

Těsně před přestávkou Pražanky odskočily na čtyři body, zápas se ale začal lámat až v polovině třetí části. Hra se zrychlila a byly to domácí basketbalistky, kdo z ní vytěžil víc. Když se přidala i zlepšená střelba trojek, bylo z toho desetibodové vedení a USK už si výhru vzít nenechal.

V poslední části Pražanky dominovaly a i když se v jejich hře objevovala menší okénka, směrem dopředu se jim dařilo a náskok ještě zvýraznily.

Brňanky ztratily zápas v úvodu

Basketbalistky Frisco Sika Brno prohrály v šestém kole Evropské ligy ve skupině D s dosud neporaženým Spartakem Moskva 65:82. O jasném vítězství hvězdného ruského týmu rozhodly hned úvodní minuty, ve kterých získaly neomylně hrající Moskvanky třináctibodový náskok.

Už po šesti minutách byl na ukazateli skóre stav 2:15. Spartak střelecky táhly obě Američanky Diana Taurasiová a pivotka Sylvia Fowlesová. Brňanky si nedokázaly poradit s aktivní a důraznou obranou Spartaku, většinu přihrávek pod koš získaly soupeřky, které i lépe doskakovaly. Chyby trestaly rychlými protiútoky a jistou koncovkou. Brňanky se trápily a mnohdy působily v kombinační souhře hodně bezradně.

Trenér Jan Bobrovský se pokusil nápor hostů zastavit výměnou rozehrávaček, Horákovou nahradila Škerovičová. Ani tato změna nepomohla, teprve po oddechovém čase se domácí basketbalistky probraly, zpřesnily hru v defenzívě a začala se jim také dařit koncovka. Po prvním koši Kulichové hned ve 3. minutě přidala další body až v sedmé minutě McWilliamsová. Do konce první čtvrtiny se sice podařilo zastavit rozdíl v narůstání skóre, naději na případné bodové dotažení ale zkušené hráčky soupeřek nepřipustily.

Jedenáctibodová šňůra suverénního Spartaku hned v úvodu druhé čtvrtiny ukrojila Brňankám hodně z jejich psychické pohody. Hlavní rozdíl byl ve střelbě z dvoubodového prostoru. Domácí hráčky měly úspěšnost pouze 33 procent, Spartak na tom byl o plných dvacet procent lépe. Což se také podepsalo v poločase na patnáctibodovém náskoku Moskvy.

Poněkud bázlivý a nevýrazný projev z úvodní dvacetiminutovky nechaly o přestávce brněnské basketbalistky v šatně. Zvýšily důraz, odhodily přehnaný respekt ze soupeřek, jejich hra dostala jiskru a zápas získal náboj. Brňanky postupně stahovaly náskok až na rozdíl osmi bodů. Jenže po půlhodině hry jim současně s klaksonem vstřelila tříbodový koš Taurasiová a Spartak získal náskok 16 bodů. Tím zhasla definitivně naděje na zvrat a zápas se v závěru změnil v exhibiční vystoupení moskevského týmu.

Utkání 6. kola skupiny D:

Frisco Sika Brno - Spartak Moskva 65:82 (15:26, 29:44, 47:63)

Nejvíce bodů: Horáková 16, Bonnerová a Kulichová po 10, Škerovičová 9 - Taurasiová 23, Fowlesová 18, Jekabsoneová-Zogotaová 12. Rozhodčí: Licina (Srb.), Adamovič (Bosna), Delauné (Fr.). Trestné hody: 15/13 - 10/6. Fauly: 14:16. Trojky: 4:8. Diváci: 1600.

Další zápas:

Szeged - Tarbes 82:66.

Skupina C:

ZVVZ USK Praha - Bourges 70:47 (14:15, 29:25, 51:37)

Nejvíce bodů: Whalenová 18, Kiretaová a Kraayeveldová po 10 - Burgrová 9, Digbeuová, Maničová a Ndongueová po 8. Rozhodčí: Fufis (Řec.), Ganjev (Rus.), Jovanovič (Bosna). Trestné hody: 20/18 - 9/7. Fauly: 12:16. Trojky: 4:2. Diváci: 600.