Řecká sprinterka Ekaterini Thanuová nedostane zlatou olympijskou medaili z her v Sydney, o kterou po dopingovém skandálu přišla Američanka Marion Jonesová. Podle zdroje agentury AP Mezinárodní olympijský výbor MOV přerozdělí pouze dvě ze tří medailí, které Jonesová v individuálních závodech v roce 2000 získala. Titul ze stovky zůstane neudělen, protože druhá žena v cíli Thanuová byla zapletena do dopingového skandálu při následujících hrách v Aténách.

Pořadí se mění

Nejmenovaný zdroj agentuře řekl, že MOV vyhlásí nové pořadí pouze v běhu na 200 metrů, který Jonesová v Sydney vyhrála, a v dálce, kde skončila třetí. Oficiálně oznámit by to měl výkonný výbor MOV během dvoudenního zasedání v Lausanne, které začne ve středu.

Na olympijskou vítězku na dvoustovce tak podle všeho bude po devíti letech povýšena Pauline Davisová-Thompsonová z Baham. Na stříbrnou pozici se posune Susanthika Jayasingheová ze Srí Lanky a bronz získá dodatečně Beverly McDonaldová z Jamajky. Třetí místo v dálce připadne Rusce Taťjaně Kotovové.

V nejkratším sprintu je situace složitější. Zatímco zlatá medaile zůstane neudělena, stříbra budou dvě. To původní zůstane Thanuové a kov stejné hodnoty bude udělen i původně třetí Jamajčance Tanye Lawrenceové. Medaili získá v cíli závodu čtvrtá další jamajská sprinterka Merlene Otteyová.

Jonesová přišla vedle individuálních medailí i o dvě zlata ze štafetových závodů. O jejich osudu prý zatím rozhodnuto nebylo. Situaci komplikují i kolegyně Jonesové ze štafety, které se kvůli odebrání medailí odvolaly k mezinárodní arbitráži CAS.