Českou rychlobruslařskou hvězdu Martinu Sáblíkovou čeká opět po týdnu souboj se Stephanií Beckertovou z Německa na trati 3000 metrů. V Salt Lake City, kde se od pátku do neděle uskuteční pátý díl Světového poháru, se Sáblíková pokusí oplatit své největší soupeřce v této sezoně dvě předešlé prohry na této trati a upevnit si vedení v seriálu. Aktuálně má svěřenkyně trenéra Petra Nováka před Beckertovou náskok deseti bodů.

"Věřím, že ji Martina porazí. Uvidíme, jak bude Martina v pořádku, ale pokud pojede, jako jezdí na tréninku, tak to bude mít Beckertová hodně těžké," řekl Novák ČTK. Před týdnem v Calgary prohrála Sáblíková zřejmě jen proto, že podcenila finiš německé soupeřky. Tentokrát prý podobnou chybu neudělá.

V Salt Lake City se do letošního SP poprvé zapojí Němka Claudia Pechsteinová, která je momentálně v trestu za porušení pravidel o dopingu. Švýcarský civilní soud ale sedmatřicetileté závodnici povolil start v poháru, aby se mohla případně kvalifikovat na olympiádu do Vancouveru. Její odvolání proti rozhodnutí mezinárodní sportovní arbitráže CAS bude soud řešit až v příštích týdnech.

"Zatím jsme ji tady neviděli," řekl Novák ve středu. Ke skutečnosti, že soud povolil Pechsteinové start na SP, se nechtěl vyjadřovat. "Ani nám to nepřísluší. Musíme to respektovat. Těžko říci, jak na tom bude. Osobně si ale myslím, že to bude mít Pechsteinová hodně těžké probojovat se na bednu. Věřím ale, že pojede dobře," poznamenal.

V dějišti olympijských her 2002 se Sáblíková i Karolína Erbanová představí i na nejkratší trati 500 metrů. Novák původně plánoval, že obě své svěřenkyně na tuto distanci nasadí už v Calgary, ale nakonec se mu to z administrativních důvodů nepodařilo. "Martina by měla jet pětistovku v pátek, Kája v sobotu," řekl Novák, jenž se rozhodl, že Erbanovou tentokrát nepostaví na trojku.

Celý NowiS tým se do Salt Lake City přesunul z Calgary v pondělí. "Bylo to celkem v pohodě, i když na přestupu v Denveru jsme měli dvě hodiny zpoždění," řekl Novák. Díky přesunu si rychlobruslaři polepšili i teplotně. Zatímco v Kanadě bylo v pondělí -27 stupňů Celsia, v USA je jen pět stupňů pod nulou.

Související