Martina Sáblíková bude mít na zimních olympijských hrách o jednu z velkých soupeřek méně. Nizozemská rychlobruslařka Renate Groenewoldová ve Vancouveru nepojede svou oblíbenou trať 3000 metrů. Současná mistryně světa totiž propadla na národní kvalifikaci v Heerenveenu, když zajela podprůměrný čas 4:16,07 a skončila až devátá.

Třiatřicetiletá rychlobruslařka sice v březnu triumfovala na mistrovství světa v Richmondu, kde odsunula na druhou příčku Sáblíkovou, v této sezoně se ale trápí. Při závodech Světového poháru se na dlouhých distancích nedostala dokonce ani jednou do první desítky.

Další výpadky favoritek

V kvalifikaci na tříkilometrové trati skončily olympijské sny také pro Paulien van Deutekomovou a Jorien Voorhuisovou. Nizozemcům z elitního týmu, který měl bojovat o jednu z medailí ve stíhacím závodě družstev, zůstala jen Ireen Wüstová, jež kvalifikační závod vyhrála.

Na poslední chvíli si zajistil účast na olympiádě Kanaďan Jeremy Wotherspoon. Čtyřnásobný mistr světa se rovněž potýká s poklesem formy a dokonce nebyl ani zařazen do týmu pro závody Světového poháru. V pondělí ale vyhrál na pětistovce domácí šampionát a ve Vancouveru bude. Tam chce získat zlatou medaili a ukončit kariéru.

Související