Nigerijec, který se o vánočních svátcích pokusil o atentát na americký letoun směřující do Detroitu, byl ve středu velkou porotou v Michiganu obviněn ze šesti závažných trestných činů. Porota ho mimo jiné viní z pokusu o vraždu a z pokusu o užití zbraně hromadného ničení za to, že chtěl vyhodit do povětří letoun se zhruba 300 lidmi na palubě. Oznámila to agentura Reuters.

Třiadvacetiletý islámský radikál Umar Farouk Abdul Mutallab propašoval 25. prosince ve svém spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu, se kterou se pokusil vyhodit letoun do povětří. Nálož nevybuchla, patrně kvůli její závadě či atentátníkově chybě.

Jméno atentátníka přitom bylo v americké databázi asi 550.000 podezřelých teroristů, nikoli však na seznamu, podle něhož by byl nucen podrobit se pečlivější bezpečnostní prohlídce či vůbec nemohl vstoupit na palubu letu z Amsterodamu do Detroitu.

Okolnosti nezdařeného atentátu vyvolaly v USA velký rozruch a kritiku na adresu tajných služeb. Jejich ředitel Dennis Blair dnes musel přiznat selhání rozvědky Spojených států. Zároveň slíbil, že tajné služby zvýší své úsilí, aby novým útokům v budoucnu zabránily.

Související