Pětinásobná světová šampionka Martina Sáblíková o víkendu suverénně ovládla mistrovství Evropy ve víceboji a získala klid do závěrečné přípravy. "Myslím si, že jsme potvrdili, že jdeme správnou cestou. To, co předvedla Martina na pětce i na trojce, bylo výborné. Led byl těžší než loni při mistrovství světa a ona jela opět pětku pod sedm minut," řekl Novák.

Sáblíková bude ve Vancouveru usilovat o medaile právě na dlouhých tratích, na kterých v rámci čtyřboje dokázala v Hamaru bezpečně porazit svoji hlavní současnou soupeřku Stephanii Beckertovou z Německa. Na pětce se navíc jako jediná dostala pod sedm minut a svoji rivalku pokořila o více než pět vteřin. "Navíc bylo vidět, že poslední kolo si užívala a kdyby chtěla, jela by ještě lepší čas," podotkl zkušený kouč. ¨

Novák si však stejně jako dvaadvacetiletá rychlobruslařka uvědomuje, že úspěchy z šampionátu v Norsku nebudou hrát ve Vancouveru žádnou roli. "Někdo mohl před Evropou trénovat více, někdo méně. Výkon mohl být něčím ovlivněný. Důležité ale je, že Martina stále potvrzuje svou výkonnost," řekl Novák.

Z očekávaných olympijských soupeřek Sáblíkové chyběly v Hamaru pouze Japonka Masako Hozumiová a Kanaďanky Kristina Grovesová a Clara Hughesová. Vysoké ambice budou mít v domácím prostředí zejména Kanaďanky. "Jejich výsledky v zámoří sleduju. Je to až s podivem, když jsem viděl, jaké jely časy. Nevím ale, jestli tam není minus třicet. Pak je ten led úplně jiný, což bylo vidět i tady v Hamaru," uvedl Novák.

Sáblíková a spol. se tento týden zastaví na pár dní doma a pak se opět česká rychlobruslařská skupina vydá na trénink do zahraničí. Nejspíš tradičně do Collalba. "Co nás čeká do olympiády? Trénink, trénink a zase trénink," uvedl. Do Kanady se čeští rychlobruslaři vydají s velkým předstihem. Už 24. ledna odletí trénovat do Calgary. "Musíme jet dříve, abychom pak už měli jistotu, že bude vše v pořádku," vysvětlil Novák, jenž tak chce eliminovat možné problémy s aklimatizací, které jeho svěřenci v minulosti několikrát měli. Do Vancouveru se poté přesunou týden před začátkem her.

Společně se Sáblíkovou se v Hamaru ve velmi dobrém světle prezentovala Karolína Erbanová, která bude také startovat na olympiádě. Sedmnáctiletá juniorka opět potvrdila, že může být jednou podobně úspěšná jako její slavnější kolegyně. Zda se tak stane, však Novák nechce moc komentovat.

"Jedna závodnice na to dojela. Každý se jí ptal, jestli už bude lepší než Martina, když překonává její rekordy, a to není nikdy dobré," poukázal kouč na osud Andrey Jirků, která se stala juniorskou mistryní světa, ale momentálně z týmu vypadla.

Úkolem Erbanové podle něj není, aby porážela Sáblíkovou. "Je tady od toho, aby Martině pomáhala porážet svět. Věřím ale, že bude také stát na stupních vítězů," řekl Novák, jenž se nyní bude opět snažit zapracovat do týmu třetí rychlobruslařku. Už pro příští rok má totiž Česko zajištěná na mistrovství Evropy ve víceboji tři místa. "Od léta budu už vše směrovat k další olympiádě," dodal Novák.

Související