Dělnická strana je odporná. Dělnická strana je legální. Člověk, který tuto stranu propaguje, je odporný. Člověk, který tuto stranu propaguje, nesmí být trestán.

 

Rovnice je jednoduchá. Proto nevěřícně zírám na informace, že pražský dopravní podnik uvažuje o propuštění řidiče tramvaje, který vystavoval za předním sklem šálu s nápisem „Dělnická strana“.

 

Kdyby taková tramvaj přijela, asi bych do ní nenastoupil. Obával bych se, že mě zaveze do Birkenau nebo minimálně do obce Lety. Jenže na nápisu na šále není nic trestného. Je to jen název (zatím) regulérní politické strany, která se účastní demokratické soutěže.

 

Pokud chce dopravní podnik řidiče vyhodit, je to čistá politická perzekuce. Úchylné a odporné přesvědčení nemá s odbornou kompetencí nic společného. Cestující nijak neohrožuje.

 

Naprosto neuvěřitelné bylo vystoupení mluvčího dopravního podniku v ČT. Necituji úplně přesně, ale vyjádřil se v tom smyslu, že propagace „takovéto xenofobií strany nemá v prostředcích pražské MHD místo“.

 

Takže kdyby si řidič vyložil za sklo šálu s modrými ptáky nebo oranžový ručník potřísněný růžičkami, bylo by to v pořádku? Znám lidi, kteří by do takové tramvaje z dobrých důvodů také nenastoupili.

 

S dotyčným řidičem bych na pivo nešel. A kdyby, skončilo by to nejspíš vzájemnou inzultací. O práci ale přijít nesmí. Z tramvaje musí letět šála. Ne on.                    

 

Související