Tajemství úspěchu demagoga tkví v tom, že ač neví jak na to, dokáže ostatní přesvědčit, že právě on to ví ze všech nejlépe. Do instrumentálního rejstříku patří, vedle výpadů vůči oponentům a více či méně obratného populismu, hlavně velká slova a obecné pravdy, proti kterým nelze nic namítnout. Jako krytí prázdnoty a bezradnosti to většinou na čas funguje.

 

Je nám to trochu líto, ale přesně tohle platí pro poslední návrhy ODS, jak se vypořádat s astronomicky rostoucím zadlužením Česka. Víme, že připravují finanční ústavu (to zní vznešeně), že chtějí trestat ministry a poslance za porušování rozpočtové kázně (to se bude líbit), že chtějí zabránit schodku přes tři procenta HDP v době, kdy poroste ekonomika o více než tři procenta (kdo by nesouhlasil).

 

Jenže nevíme jak toho chtějí dosáhnout. Jejich návrhy jsou jen prázdná líbivá slupka, které zatím chybí obsah. Platí  včerejší bruselské prohlášení ministra financí Eduarda Janoty, že Česko trápí stamiliardový strukturální deficit. V překladu: krize nemá na deficit zásadní vliv,  zákony jsou u nás takové, že i v době konjunktury budeme zemi dál a dál zadlužovat. Jak tenhle trend změnit, to nám finanční ústava ODS neříká.

 

Zatím máme jen matné informace, které lidé z ODS tu a tam trousí. Asi přijde na řadu sjednocení sazeb DPH (nevíme na jaké výši), asi se budou postupně během sedmi či osmi let omezovat sociální dávky (nevíme které, jak a jakým tempem). Pokud můžeme na základě předcházejících zkušeností soudit, může ODS podpořit třeba i návrh vznikající na ministerstvu financí na daň z auta ve výši jeden a půl tisíce korun.

 

Tvůrce programu ODS rádi zbavíme nálepky demagogů (kterou jim dáváme tak trochu schválně, abychom je popíchli k nabídce skutečných konkrétních receptů). Jsme zvědavi, jestli to budeme moci udělat.


Výhoda ODS je zatím jediná: konkurence z TOP 09 do této chvíle neudělala ani to, co Topolánkovi muži. Napravo od ODS v tuto chvíli zeje jen velkohubá prázdná díra (což je samozřejmě pro změnu popíchnutí pro Miroslava Kalouska). Tak pánové a dámy: Do toho!    

 

 

 

 

Související