Zatímco veřejnost Sáblíkovou považuje za takřka jistou olympijskou medailistku, která by mohla bojovat dokonce o dva nejcennější kovy, závodnice sama je v prognózách stále opatrná. "Jedu si tam pro jakoukoliv medaili, to pořád platí," řekla novinářům na letišti.

V Calgary ještě doladí formu, kterou už má. Vždyť před dvěma týdny se stala mistryní Evropy ve víceboji. "Nevím, co je v plánu, ale snad trenér ví, co dělá a naplánuje formu dobře," konstatovala na adresu kouče Petra Nováka. Na závěrečnou přípravu se těší. "Zatím všechno probíhá, jak má. V Calgary se ještě něco může vypilovat," prohlásila. Do Vancouveru se přesune týden před olympiádou.

Důležitý pro její pohodu bude úvodní závod na 3000 metrů, který se pojede 14. února, dva dny po zahájení her. "Když se povede, tak to bude dobré psychicky pro další závody," připustila Sáblíková. V opačném případě netuší, co by případný nezdar udělal s její psychikou. "Budu si moci říct, že ještě je další šance, ale neumím odhadnout, jaké by bylo moje rozpoložení," řekla. Zatím nervózní není. "Dneska jsem si říkala, že už není cesta zpátky. Ale lehne to na mě asi až ve Vancouveru," prohlásila.

Ze soustředění v Calgary by se chtěla přesunout do Vancouveru s pocitem dobrého skluzu na bruslích, jaký měla v Hamaru na ME. "Tam jsem měla pocit, že mi to jede," uvedla. A z Vancouveru pojede spokojená, pokud získá nějakou medaili. "To by mi bohatě stačilo," prohlásila Sáblíková. Nedělá si starosti ani s lehce bolavými zády, která ji trápila před pár týdny. "Teď je to v pohodě, ale i kdyby, tak se s tím nějak poperu," mávla rukou.

S trenérem se neshodnou - Novák počítá se zlatem

Je ráda, že bude mít na rozdíl od minulých her v Turíně společnost. Karolína Erbanová po jejím boku dorostla v naději na solidní umístění na kilometru či patnáctistovce. "Bude to prima, bude to hned něco jiného," řekla Sáblíková, která Erbanovou považuje za jednu ze svých nejlepších kamarádek. "Vždyť jsme pořád spolu, ne?" usmála se rychlobruslařka. Společně budou bydlet i v olympijské vesnici.

Společně na dlouhou cestu i balily, jen každá v jiném pokoji, aby měly dost prostoru. "Měly jsme to naskládané na kopičkách a pak už jsme to jen třídily a křičely na sebe z pokoje do pokoje," vyprávěla s úsměvem Sáblíková. Za pár dní, které doma strávila, sedmkrát prala. "Ale všechno jsem stihla," dodala. Byla ráda i za návštěvu rodičů, kteří za ní do Velkého Oseka přijeli. "Maminka vařila, rozloučili jsme se řízky a bramboráky," prozradila Sáblíková. Má s sebou i jednoho maskota a třetí díl knižní série Stmívání.

Její trenér hovoří v nejoptimističtějších prognózách o dvou zlatých medailích ze závodů na 3000 a 5000 metrů. Sáblíková ale vrtí při těchto slovech hlavou. "To řekl on, ne já. Takže až se to nepovede, bude to na něj," smála se. "Já to říct nemůžu a ani nechci. Bylo by fajn, kdyby měl pravdu, ale může to dopadnou jakkoliv," dodala Sáblíková.

Související