Fondy soustřeďují peníze jak fyzických osob, tak firem - minimální vklad je milion korun. Většinu fondů si zatím zakládají přímo realitní firmy a developeři, kterým fond umožňuje získat snáze prostředky k financování svých projektů.

DAŇOVÝ MOTIV

Navíc, pokud firmy do svého fondu převedou své existující nemovitosti, představuje to pro ně daňovou výhodu - jako fond totiž platí roční daň ze zisku pouze pět procent, přičemž jako firma by platily čtyřnásobek.

Svoje vlastní fondy si takto založili například developeři Metrostav, ŽSD Reality či Imos Development.

Dochází ale i k přeskupování sil. Fond kvalifikovaných investorů Finepu, zaměřený na investice do pozemků, loni koupil Central Group.

DEVELOPEŘI JDOU PRO PENÍZE

Protože jde o schůdnou cestu, jak získat větší investory, developeři tak mohou snáze získat peníze na své projekty i z toho důvodu, že fondy jsou pod kontrolou ČNB, tedy transparentnější než klasické akciové společnosti.

Fondy kvalifikovaných investorů mohou být jak otevřené (do nichž mohou podílníci kdykoli vstoupit či z něj vystoupit), ale většinou mají status uzavřených investičních fondů, které se po úpisu pro další investory uzavírají. Někteří developeři navíc mohou fondy zakládat přímo jako účelové pro jednotlivé developerské projekty.

Jde pak jen o to, zda je cílem získávat pro ně investory, anebo účelem fondu je spravovat vlastní projekty. Podobné fondy však kromě realit mohou investovat do cenných papírů či mohou fungovat jako private equity fondy. Takové u nás jistě mají určitou perspektivu, protože roste počet investorů, kteří jsou schopni shromáždit majetek v řádu milionů korun. "Očekáváme, že další desítky fondů letos ještě vzniknou," řekl deníku E15 šéf společnosti Amista Vít Vařeka. Amista spravuje zhruba třetinu těchto speciálních fondů na českém trhu.

Co jsou fondy kvalifikovaných investorů

Fondy investiční nebo podílové, licenci uděluje ČNB. Do jednoho roku požaduje regulátor vlastní kapitál fondu minimálně 50 milionů korun. Fond může mít maximálně sto investorů s vkladem minimálně milion korun, mohou to být firmy i jednotlivci. Fond platí daň ze zisku pět procent, má nulové zdanění dividend. Fondy kvalifikovaných investorů jsou zakládány maximálně na deset let.

Související