případě, že čeští sportovci získají na zimních olympijských hrách ve Vancouveru alespoň jednu zlatou medaili, chce Česká pošta vydat zvláštní známku se jménem medailisty. Chystaná známka bude mít olympijský motiv a je na ní místo pro jména až tří olympioniků. ČTK to dnes řekl mluvčí pošty Ivo Mravinac.

"Známka bude vytištěna nikoli tradičním ocelotiskem, protože je to časově náročné, ale ofsetem, technologií, která je podstatně při realizaci rychlejší," dodal Mravinac. Vedle toho dnes pošta představila 300.000 příležitostných známek s motivem olympiády a paralympijských her v nominální hodnotě 18 korun. Na olympijské známce je rychlobruslař v pohybu a paralympijská zobrazuje dva lyžaře - traséra a za ním hendikepovaného sportovce.

V rychlobruslení slaví Česko v posledních letech úspěchy zejména díky Martině Sáblíkové, která patří mezi největší česká želízka v bojích o olympijské medaile. Na paralympijských hrách v březnu budou Českou republiku reprezentovat sportovci v alpském lyžování a sledge hokeji.

Motiv zimních olympijských her ve Vancouveru nesou také zlaté a stříbrné pamětní medaile, které začala razit Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Medaile s motivem olympiády razí v Jablonci od roku 1996 pravidelně při každých hrách. "Není na nich ale motiv olympijských kruhů, protože na tento symbol nemáme práva," řekl ČTK obchodní
ředitel společnosti Libor Křapka.

Autorem pamětních medailí je jablonecký výtvarník Vojtěch Dostál. Česká mincovna nabízí sběratelům 500 zlatých medailí o průměru 22 milimetrů za 8500 korun a 1000 stříbrných medailí o průměru 34 milimetrů za 750 korun. "Tři čtvrtiny z nich už jsou rozebrané," poznamenal Křapka.

Speciální emisi 40 číslovaných zlatých a 350 stříbrných pamětních medailí vyrobili v Jablonci také pro Český olympijský výbor. Do prodeje se ale nedostanou, jsou to dárky pro sportovce a partnery.

Související