Podle ustanovení § 47 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) platí, že nastoupí-li zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, zařadí ho zaměstnavatel na jeho původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí ho zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.

Podle § 196 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Vzhledem k citovanému ustanovení § 196 zákoníku práce zaměstnavatel není povinen vyhovět vaší žádosti a prodloužit vám rodičovskou dovolenou. Můžete žádat o neplacené volno, ale zaměstnavatel vám nemusí vyhovět a může požadovat buď návrat do práce nebo skončení pracovního poměru dohodou. Pokud je zaměstnankyni poskytnuto neplacené volno, nevzniká tím nárok na náhradu mzdy. Neodpracované dny a absence mzdy mají dopad na nárok zaměstnankyně na dovolenou, zápočet doby pro účely důchodového zabezpečení, ale rovněž na zdravotní pojištění zaměstnance.