Už šestnáct let chátrá věznice v Uherském Hradišti, která jako poslední ve střední Evropě věrně připomíná dobu své největší slávy, kdy zde byli brutálně mučeni političtí vězni. Další využití objektu, který dosud neprošel rekonstrukcí, zůstává otevřené. 

Nyní se o něj zajímá obecně prospěšná společnost Opona, která by zde chtěla vybudovat zážitkový tábor Trenažér totality. Inspirovala ji k tomu petiční akce tisíců signatářů z celé České republiky.

Loni se radnice města a ministerstvo spravedlnosti dohodly na převedení věznice do majetku města za 16,5 milionu korun. Celou akci zastavilo ministerstvo financí. Převod objektu za polovinu jeho odhadní ceny totiž odporuje zákonu.

Chátrající věznice je místním trnem v oku. Jak bude využita, jim však lhostejné není. Většina lidí se nedokáže ztotožnit s komerčním využitím objektu. Možnosti vybudovat zde obchodní centrum či zábavní klub jednoznačně odmítají s odůvodněním, že místo, kde umírali nevinní lidé, si zaslouží náš respekt a jinou než spotřebitelskou pozornost.

Tak vznikla Petice za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti. Jejími iniciátory jsou studenti i kantoři z místního gymnázia. Petice má tři základní body - zabránit prodeji objektu pro komerční účely a stavebním úpravám znehodnocujícím jeho historickou hodnotu, vytvořit právní podmínky pro vybudování muzea, zpřístupnění veřejnosti a vytvořit základnu pro vzdělávací aktivity. 

Většina projektů společnosti Opona vznikla u příležitosti loňského dvacátého výročí pádu železné opony, v rámci něhož spustila také speciál Nezapomeňte ve spolupráci s iHNed.cz.

Nyní se Opona v rámci svého zaměření na komunistickou historii České republiky začala zajímat o uherskohradišťskou věznici. Podle již existující studie Trenažéru totality by prostory věznice záměru zcela vyhovovaly.

Nezapomeňte - speciál iHNed.cz k výročí pádu železné opony - čtěte ZDE

V České republice zatím neexistuje muzeum, které by představovalo českou resp. československou komunistickou minulost v celé její šíři a souvislostech.

Zda se tento záměr podaří zrealizovat právě v Uherském Hradišti a bude-li to právě Trenažér totality, se nerozhodne dříve než na jaře, kdy budou poslanci hlasovat o zákonu garantujícím převod věznice do majetku radnice.

Související