Podle ustanovení § 11 odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) platí, že vedoucími zaměstnanci zaměstnavatele se rozumějí zaměstnanci, kteří jsou na jednotlivých stupních řízení zaměstnavatele oprávněni stanovit a ukládat podřízeným zaměstnancům pracovní úkoly, organizovat, řídit a kontrolovat jejich práci a dávat jim k tomu účelu závazné pokyny. Vedoucím zaměstnancem je rovněž vedoucí organizační složky státu.

Podle § 124 odst. 4 zákoníku práce zaměstnanci, který není vedoucím zaměstnancem, avšak je podle organizačního předpisu oprávněn organizovat, řídit a kontrolovat práci jiných zaměstnanců a dávat jim k tomu účelu závazné pokyny, přísluší podle náročnosti řídící práce příplatek za vedení v rámci rozpětí 5 až 15 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen.

Podle § 302 písm. a) zákoníku práce vedoucí zaměstnanci jsou dále povinni řídit a kontrolovat práci podřízených zaměstnanců a hodnotit jejich pracovní výkonnost a pracovní výsledky.

Z výše uvedeného vyplývá, že zaměstnavatel prostřednictvím vedoucích zaměstnanců je oprávněn kontrolovat vaší práci.

S největší pravděpodobností se vás zaměstnavatel snaží rafinovaným způsobem zbavit. Podle ustanovení § 52 písm. f) zákoníku práce zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

Pokud se vás však chce zaměstnavatel zbavit z tohoto důvodu, musí ve výtce, kterou vám udělil, specifikovat nedostatky a uložit vám lhůtu k nápravě – absence této lhůty by měla za následek neplatnost výpovědi.

Pokud se výtka zaměstnavatele nezakládá na pravdivých skutečnostech, doporučuji se obrátit na inspektorát práce.