Český běžec Lukáš Bauer v posledním závodě běžců na lyžích na olympijských hrách ve Vancouveru na medaili nedosáhl. Ve finiši vedoucí patnáctičlenné skupiny dojel dvanáctý. Z vítězství se radoval zásluhou drtivého finiše Nor Petter Northug, který na druhé místo odsunul Němce Axela Teichmanna a na třetí Švéda Johana Olssona.

Olympijský závod běžců na lyžích na 50 km klasickou technikou ukázal, jak ošidná je to disciplína. Bauer sice neustále kontroloval průběh závodu, ale nepodařilo se mu naplnit plán roztrhat startovní pole a pokusit se ujet.

Početná skupina se neustále držela vpředu

Bauerův sen o útoku na zlato se začal rozplývat při vjezdu do posledního pětikilometrového okruhu. V čele se totiž pohybovala stále patnáctihlavá smečka "hladových vlků“ i se všemi vyhlášenými sprintery - především s Norem Northugem.

Českému běžci se nepodařilo realizovat původní záměr, který naznačil už před závodem trenér Miroslav Petrásek. "Lukáš by se měl pokusit nastoupit na začátku předposledního okruhu, tedy na 41. až 42. kilometru. A pak už si to dotáhnout sám,“ naznačil Petrásek možnou taktiku.

Realita ale byla jiná. Některé z taktických variant, které měl v plánu trenér Petrásek, vzaly za své ještě před startem padesátky. Ze čtveřice českých běžců se totiž postavili na start pouze Lukáš Bauer a Jiří Magál, zatímco Martina Jakše a Milana Šperla vyřadilo onemocnění. Právě od nich si český kouč sliboval rozjetí tempa, které by mohlo Bauerovi pomoci.

"Nebojím se říct, že patřím k favoritům padesátky. Budu útočit na medaili, ale se mnou minimálně dalších šest lidí,“ hlásal ještě před závodem Bauer. Na rozdíl od předchozích závodů se ale bronzový z volné patnáctky a ze štafety netlačil nikam dopředu, neudával tempo, ale proměnil se spíš v šelmu číhající na kořist. Ale neustále obklopenou dalšími dravci, kteří naopak čekali, co udělá český běžec.

Bauer během závodu upadl, ztrátu ale smazal

Záměry dvaatřicetiletého rodáka z Božího Daru mohl zcela nabourat úsek po dvacátém kilometru. Po výměně lyží se propadl až na konec vedoucí skupiny a ve sjezdu se namotal do pádu, když před ním nezvládlo rychlý sešup hned několik lyžařů. Naštěstí ztrátu dokázal stáhnout a znovu se dostat do čela.

Ale už ne v posledním okruhu, kdy vzali do rukou režii vyhlášení sprinteři. Především znovuzrozený Teichmann, který už byl v jednu chvíli na odpis. Za zády si ale vyvezl i Northuga a ten mu nedal ve finiši šanci.

Muži - 50 km klasicky s hromadným startem:
1. Northug (Nor.) 2:05:35,5, 2. Teichmann (Něm.) -0,3, 3. Olsson (Švéd.) -1,0, 4. Angerer (Něm.) -1,5, 5. Kershaw (Kan.) -1,6, 6. Veerpalu (Est.) -6,1, 7. Richardsson (Švéd.) -9,7, 8. Vylegžanin (Rus.) -10,9, 9. Södergren (Švéd.) -11,6, 10. Cologna (Švýc.) -12,0, ...12. Bauer -13,9, 29. Magál (oba ČR) -4:47,2. 

Související