Ačkoli státní zástupce Alejandro Ordóñez Maldonado jen před několika týdny vyzval Ústavní soud ke souhlasnému posudku na zákon o referendu s argumentem, že neregulérnosti spojené s jeho osudem nejsou závažné, Ústavní soud dospěl k závěru, že zákon o referendu výrazným způsobbem porušuje podstatné demokratické principy. Podle soudu iniciativa spojená s předložením zákona o referendu překročila limity stanovené pro financování (a to dokonce šestsinásobně). Navíc projednávání zákona v Kongresu začalo bez toho, že by byla ověřeno splnění legálních požadavků referenda ze strany Registraduría Nacional, v průběhu projednávání byla změněna otázka, na niž měli občané v referendu odpovídat (protože původní znění by umožnilo prezidentovi Uribemu kandidovat až v roce 2014), projednávání zákona proběhlo ve zkráceném čtení a k jeho schválení v konciliačním řízení mezi Sněmovnou a Senátem došlo díky přeběhnutí 2 kongresistů.

V Kolumbii tak necelých 60 dnů před prezidentskými volbami v podstatě otevírá prostor pro předvolební kampaň. Zatímco konzervativní stranu teprve čeká rozhodnutí o nominaci svého kandidáta do prezidentských voleb - potenciálními uchazeči jsou Andrés Felipe Arias, jehož kandidaturu podporuje právě prezident Uribe, bývalý ministr obrany Juan Manuel Santos a s velkou ztrátou za nimi Noemí Sanín - ostatní strany, jejichž předvolební kampaň doposud spočívala především ve způsobu, jak se vymezit vůči prezidentovi Uribemu, teď získaly prostor pro sestavení předvolebních programů, které by se řešily četné sociální a ekonomické problémy země. Nicméně již dnes je jasné, že patrně žádný z kandidátů nezvítězí v prvním kole. A otázkou i nadále zůstává právě osud prezidenta Uribeho. Někteří dokonce spekulují, zdali se nevydá cestou ruského prezidenta Putina. Nominace Andrése Felipeho Ariase - nazývaného rovněž „Uribito" - by mohla být jedním z hlavních ukazatelů, že prezident Uribe si zachová vliv na dění v zemi.

I přes to, že rozhodnutí Ústavního soudu ukazuje, že  v Kolumbii nevládne „estado de opinión", jak prezident Uribe označoval (jemu nakloněné) veřejné mínění, ale „estado de derecho", tedy právní stát, rozhodujícím bude výsledek a vývoj země po volbách, jež se mají uskutečnit 30. května 2010.

 

Naďa Závodníková

Autorka je analytičkou AMO