Když Petře Jeřábkové z Prahy končilo prvních pět let splácení hypotéky u HVB (dnes UniCredit), banka jí nabídla nové podmínky. "Ovšem s nehorázným úrokem - 5,4 procenta," říká Petra Jeřábková. To byla sazba o jedno procento vyšší než původní, kterou získala u banky jako nová klientka. V případě nespokojenosti můžete se svou hypotékou přejít k jiné bance a dosáhnout lepšího úročení. "Když se banka dozvěděla, že chci odejít, nabídla mi sazbu, která se blížila podmínkám nabízeným v reklamě novým klientům," potvrzuje Petra Jeřábková.

Nedá se ale počítat, že by u hypoték starých pět a tři roky zákazník získal nižší úrokovou sazbu, než jakou má aktuálně. Průměrná úroková sazba hypoték je v roce 2010 skoro o procento vyšší než v roce 2005. "Dáváme důsledně klientům při ukončení fixačního období sazby stejné jako těm novým," tvrdí Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank. "Zvýšení se objeví pouze, když dosavadní zákazník měl špatnou platební morálku.

Získejte konkurenční nabídku a smlouvejte

Pokud vám banka po ukončení fixačního období, po které máte sjednaný úrok na tři nebo pět let, nabídne radikálně vyšší úročení, vyplatí se pohrozit odchodem. Půda k vyjednávání je tak připravena. V případě, že má klient dost času získat konkurenční nabídku, může se mu stát, že jeho původní banka tu svou výrazně upraví v jeho prospěch. Banky často ale nejprve zkoušejí, co věrní klienti vydrží. A většina z nich na nové podmínky zaslané poštou přistoupí. Oznámení nových podmínek totiž přichází pouze několik týdnů před výročím uzavření smlouvy. Takže už nestihnou u "své" banky splatit hypotéku předčasně úvěrem s lepším úročením od jiné banky.

Zajímejte se o nový úrok dříve než banka

Mnohé finanční ústavy odesílají nové podmínky pro vedení hypotečního úvěru v nejzazší možný termín. Právě doba "na rozmyšlenou" se tak stala jedním z údajů, kterými se banky snaží v rámci konkurenčního boje odlišit. Nejjednodušší a nejjistější je, když se majitel nemovitosti začne o budoucnost vlastního hypotečního úvěru zajímat sám s předstihem. Ideální jsou přibližně dva měsíce, které zajistí dostatečnou rezervu na papírování.

 

 

Proces refinancování hypotéky u jiné banky není příliš složitý, boj finančních ústavů o zákazníky s ověřenou platební morálkou se přiostřil, a to pro klienty znamená pohodlnější přechod mezi bankami. V podstatě všechny banky u refinancovaných hypoték nabízejí výhodnější podmínky v podobě odpuštění poplatků za zpracování úvěru. Potřeba je také mnohem méně papírů a potvrzení. Důležité je jen nezapomenout na změnu například platebního příkazu.


Co je dobré vědět

1. Dva měsíce před koncem fixace požádejte banku, aby vám zaslala nové podmínky úvěru.

2. Kontaktujte několik konkurenčních bank s požadavkem na refinancování a nechte si vypracovat nabídku.

3. S konkrétními údaji od konkurence navštivte svou banku a oznamte jí, že chcete hypotéku refinancovat. Porovnejte novou nabídku stávající banky s konkurencí.

4. Při změně banky si vyžádejte od té původní podklady - u nové banky si ověřte, že máte všechny dokumenty.

5. Podle instrukcí z nové banky oběhejte potřebné úřady. Některé banky část administrativy (například i poplatek na katastru nemovitostí) vyřídí za klienta.

6. Podepište novou smlouvu, změňte nastavení pojistky k úvěru, nastavte nový trvalý platební příkaz a zrušte původní.