Basketbalisté Nymburka včera sice prohráli v Pardubicích s tureckou Ankarou, přesto postoupili do čtvrtfinále Eurocupu, druhé nejprestižnější basketbalové soutěže v Evropě. "Pro nymburský basket to byl významný den,“ říkal po zápase nymburský hráč Radek Nečas.

Ve čtvrtfinále se Nymburk střetne se španělským Bilbaem, se kterým už se v Eurocupu utkal loni. Oba zápasy vyhrálo španělské mužstvo.

I přes porážku postupujete do čtvrtfinále Eurocupu. Jak se cítíte?
Pocity jsou určitě pozitivní. Myslím, že dneska to byl pro nymburský basket významný den. Chtěli jsme dnešní zápas vyhrát, bohužel se to nepodařilo. Postup jsme si zasloužili v předchozích zápasech, kdy jsme porazili Crvenou Zvezdu a to víceméně rozhodlo. Navíc se dnes rozhodlo o tom, že Nymburk bude hrát Adratiackou ligu, to je další plus. Je potřeba vyzdvihnout, co dneska nymburský basket dokázal, protože dostat se mezi posledních osm v Eurocupu je strašně těžké, evropské týmy jsou velmi vyrovnané, rozhodují maličkosti, jsme za to strašně rádi.

Co rozhodlo o porážce s Ankarou?
V prvním poločase jsme se utrhli do desetibodového vedení, ale během dvou minut jsme ho ztratili. Závěr byl vabank, jim se dařili trojky, měli velmi vysokou úspěšnost trojek. Věděli jsme, že to takhle hrajou, bohužel se nám to nedařilo pokrýt. Síla tureckého mužstva je vysoká, mají kvalitní hráče a pokud by hráli všechny zápasy jako dneska, nepochybuju, že by postoupili.

Věděli jste průběžný výsledek z Gran Canarie?
Dozvěděli jsme se ho asi minutu a půl před koncem, nikdo se po tom nepídil během zápasu. Kdybychom se to dozvěděli dřív, možná by to vliv mělo, ale chtěli jsme si to uhrát na hřišti.

Přišlo přes osm tisíc fanoušků. Co tomu říkáte?
Bylo to fantastický. Když se v závěru hra vyrovnala a byl malý rozdíl ve skóre, lidi začali fantasticky fandit. Je jenom dobře, že přišlo přes osm tisíc fanoušků, že nás takhle povzbuzují a táhnou k vítězství. Diváci v této sezoně opět ukazují, jakým hnacím motorem pro nás jsou.

Ve čtvrtfinále se utkáte se španělským Bilbaem. Co byste řekl k tomuto týmu?
Je to tým dvou tváří. V Eurocupu se jim daří, vyhrávají. Naopak ve španělské lize se jim nevede, mají hodně zápornou bilanci a jsou dole. Máme s nimi zkušenost z loňského roku, takže víme, kam jedeme. Španělské týmy jsou silné, to jsme viděli s Gran Canarií. Ale my nemáme co ztratit.

Jak vnímáte vstup Nymburka do Adriatické ligy?
Hodně se řešilo, jestli to Nymburk dostane. Bude se to řešit určitě dál. Teď nastane hodně složitých situací pro vedení, jak hrát ligu a tak. Bude to neskutečný kolotoč, ale stojí to za to.

Loni jste nepostoupili ze základní skupiny, když jste v posledním zápase s Vršacem prohráli košem v poslední vteřině. Předtím jste těsně vypadli se Zhořelcem. Je nyní tým už po těchto zkušenostech v Evropě více zocelený?
Jak už jsem říkal, je to hodně vyrovnané, rozhodují maličkosti. V těch minulých letech jsme tomu možná nešli tak naproti, loni poslední zápas s Vršacem jsme si prohráli sami, se Zhořelcem předtím víceméně taky, kdy jsme ztratili dvacetibodový náskok. Neřekl bych, že ten tým je víc zocelený, ale teď hrálo všechno do karet nám, zvládli jsme dvě prodloužení, soupeři nešťastně prohrávali o bod, o dva.

Související