Jamajský atletický fenomén Usain Bolt přijede počtvrté do Ostravy na mítink Zlatá tretra. Nepoběží ale žádnou ze svých tradičních tratí, představí se v závodu na 300 metrů. Dnes to oznámili organizátoři. Jeden z dílů nového seriálu World Challenge se koná na Městském stadionu ve Vítkovicích ve čtvrtek 27. května.

Loni trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa běžel v Ostravě stovku za 9,77 sekundy, předtím dvakrát sprintoval na dvojnásobné trati, jednou ještě jako junior. O dva měsíce později v Berlíně na mistrovství světa vybojoval tři zlaté medaile a na obou sprinterských tratích vytvořil fantastické světové rekordy.

V letošní sezoně došlo v hierarchii dělení mítinků k přerozdělení: nově byla vytvořena Diamantová liga, v níž je 14 mítinků. Sedmi z nich se zúčastní Bolt, osmým závodem pro ně bude Zlatá tretra, která do Diamantové ligy nepatří.

"Ta věc je dohodnutá, podmínky také. Cena je adekvátní tomu, co za poslední roky dosáhl," řekl na tiskové konferenci v Praze Miroslav Černošek, majitel pořádající agentury Česká sportovní. Startovné pro Bolta nezveřejnil, za světový rekord na 300 metrů by ale měl sprinter dostat 30 tisíc dolarů (asi 554.000 korun).

Sportovní manažer ostravské Zlaté tretry Alfonz Juck zahájil jednání s Boltem už loni v Berlíně, kde jeho cena razantně narostla. "Byli jsme ale připraveni splnit i jeho vyšší požadavky," uvedl. Za loňský start zaplatili organizátoři Zlaté tretry zhruba 250.000 dolarů, tentokrát se částka podle zákulisních informací pohybuje nad 300.000 dolarů (přes 5,5 milionu korun).

Zlatá tretra přivítá i další velké hvězdy světové atletiky. Dva roky po vytvoření světového rekordu se do Ostravy vrací kubánský překážkář Dayron Robles, čerstvý halový mistr světa, a posedmé bude na Zlaté tretře výškařka Blanka Vlašičová, která také o víkendu v Dauhá vyhrála halový šampionát. Samozřejmostí jsou starty nejlepších českých atletů Barbory Špotákové a překážkáře Petra Svobody.