Závody prestižního seriálu v běhu na lyžích Tour de Ski se příští rok mohou konat poprvé v Harrachově a v Jakuszycích na polské straně Jizerských hor. Informoval o tom polský server Sports.pl s odvoláním na předběžný kalendář Světového poháru v běhu na lyžích pro příští sezonu.

"U nás (v Polsku) mají být dvě etapy Tour de Ski, zatím není jasné, o jaké závody by šlo. V úvahu přichází běh na pět a deset kilometrů," řekl dnes předseda Polského lyžařského svazu Apoloniusz Tajner. "Během jedné etapy by byl start v Harrachově a cíl v Jakuszycích, během té druhé by se závodilo jenom na tratích v Polsku," dodal.

Češi preferují Prahu

Předseda Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka ČTK potvrdil, že je Harrachov alternativou. "O polském zájmu víme, je to ale jedna z dalších možností," doplnil generální sekretář svazu Petr Graclík. "Otevřené je ale všechno, Praha, Harrachov, Liberec i Nové město Moravě," uvedl Sobotka.

S místopředsedou svazu Petrem Honzlem se shodli, že by Česko chtělo udržet v etapovém závodu Prahu. "Je prioritou, co se týče Tour de Ski," řekl Sobotka. "Logisticky si Prahu všichni pochvalovali," uvedl Honzl. K možnosti zařadit do Tour Harrachov podotkl, že tam nejsou homologované běžecké tratě.

Rozhodnutí na přelomu května a června

Do konce března pošlou národní svazy vedení Mezinárodní lyžařské federace (FIS) hrubé návrhy s tím, že chtějí být zařazeny do termínové listiny. Teprve pak se bude o podobě Tour jednat. O všem by mělo být jasno na přelomu května a června, kdy se v Turecku koná kongres FIS.

V předběžném plánu zatím není zanesen žádný sprint, který v uplynulých třech ročnících hostila na třech různých místech i Praha. V minulosti byly součástí Tour de Ski také závody v Novém Městě na Moravě.

Podle předběžného kalendáře má Tour de Ski začít na Silvestra v německém Oberhofu, závody v Česku a Polsku by se pak měly konat v prvním týdnu příštího roku. Prestižní seriál má skončit 9. ledna ve Val di Fiemme v Itálii pověstným výběhem do sjezdovky Alpe Cermis, v němž letos triumfoval Lukáš Bauer. Mezi ženami byla nejlepší Polka Justyna Kowalczyková.

Související