Organizátoři olympijských her v roce 2012 v Londýně se už chystají, jak zajistí bezpečnost soutěžících i diváků, kterým může hrozit zejména tetroristický útok. Podle náměstka ministra vnitra pro bezpečnost a boj s terorismem Alana Westa přípravy na olympiádu vycházejí z druhého nejvyššího stupně rizika, který znamená, že teroristický útok je "pravděpodobný". První stupeň znamená, že teroristický útok je "bezprostřední".

Milardy liber do boje proti terorismu

V paměti Londýňanů je totiž ještě červenec 2005. Tehdy nejprve davy lidí 6. července slavily v ulicích města poměrně překvapivé rozhodnutí přidělit olympiádu Londýnu a den poté sebevražední atentátníci v londýnském metru a autobusech usmrtili 52 lidí.

West zdůraznil, že země udělala v boji s terorismem velký pokrok. Od útoků ve Spojených státech 11. září 2001 Británie investovala do bezpečnosti země miliardy liber a má důkladnou a rozsáhlou protiteroristickou strategii.

Vláda i organizátoři považují olympiádu za největší bezpečnostní výzvu od druhé světové války - především počtem účastníků i návštěvníků, řekl West. Od 27. července do 9. září 2012 by se mělo olympijských a paralympijských her zúčastnit přes 14 000 sportovců, kteří budou soutěžit na více než 30 místech. K tomu přibude 10 000 funkcionářů a množství turistů.

Ve stejné době budou v Londýně také tenisový turnaj ve Wimbledonu, tradiční karneval v londýnské čtvrti Notting Hill a oslavy 60. výročí nástupu královny Alžběty II. na trůn. Náklady spojené s bezpečností her tak vyrostly na 600 milionů liber (17,088 miliardy korun). Kromě toho mají organizátoři k dispozici 238 milionů pro nepředvídané situace.

Podle Chrise Allisona, který má na starosti bezpečnost olympiády v londýnském Scotland Yardu, nesmí ale hrozba terorismu zastínit další přípravy. Policie se tak například chystá na případné podvody s prodejem lístků a musí mít plány třeba i pro případ vlny horkého počasí nebo naopak záplav.

Problém bude i s dopravou

Oříškem bude bezpochyby doprava v osmimilionovém městě, které je již nyní přeplněno auty a pověstné dopravními zácpami. Šéf bezpečnosti v organizačním výboru Ian Johnston připustil, že účastníci budou nějakým způsobem zvýhodněni. "Sportovci se musí dopravit na místo svých soutěží včas," řekl Johnston a dodal, že na podzim budou zveřejněny podrobné plány na olympijskou silniční síť.

Británie je zemí, kde se vzhledem k ekonomické krizi stále více diskutuje o rozsahu imigrace. Podle mluvčího ministerstva vnitra tak vláda zatím nechystá zjednodušení vízových procedur pro návštěvníky her. Zvláštní režim bude zaveden jen pro sportovce, funkcionáře a novináře z účastnických zemí.

Přes veškerá bezpečnostní rizika podle Chrise Allisona organizátoři chtějí, aby bezpečnost na hrách měla přívětivou image spojenou s typickým londýnským "bobíkem". Policisté by měli být viditelní, aby ujišťovali o své přítomnosti veřejnost a odrazovali potenciální zločince, ale jejich přítomnost by neměla být příliš represivní, uvedl Allison.

Vyjádřil také naději, že i při londýnských hrách klesne zločinnost, podobně jako tomu při olympiádách bývá.

Související