Ivan Hašek, v červnu zvolený předseda fotbalového svazu (ČMFS), slíbil, že český fotbal vyvede z temného lesa ke světlejší budoucnosti. Jenže ta cesta se v posledních týdnech notně rozbahnila a nyní po ní teče stoka špíny.

Je tu korupční aféra: Hráče Bohemians Praha měl v květnu údajně podplatit brankář Olomouce, alespoň podle slov Karla Kapra, šéfa zmíněného pražského klubu. Tedy muže, kterého Petr Voženílek, člen výkonného výboru, tj. Haškovy "fotbalové vlády", označil v soukromém rozhovoru, jehož obsah se dostal do médií, za mafiána...

A do toho všeho se na svazu rozpadá odvolací a revizní komise, tzn. jakýsi fotbalový "nejvyšší soud", jenž měl právě teď rozseknout otazník, který ze tří subjektů jménem Bohemians je ten pravý.

Pod líbivou slupkou to vře

Ivana Haška vnímá český fotbal jako spasitele, protože mu jakožto bývalý úspěšný hráč a trenér přináší svou neposkvrněnou a pozitivní image. Veřejnost mu věří. Druhá věc je, co se pod tou na první pohled sympatickou slupkou uvnitř českého fotbalu reálně skrývá. A co nyní probublává nahoru.

Jde jednak o to, že korupcí a mafiánskými praktikami prolezlé fotbalové prostředí Haškovo zvolení ze dne na den rozhodně nezměnilo v rozkvetlou zahradu.

A také o to, že u sil, jež z různých důvodů stály v opozici vůči předchozímu vedení svazu a spojily se ku podpoře Haška, se po volbách projevila jejich různorodost, která je teď staví proti sobě. Mnozí Haškovi volební pomocníci navíc v nové mocenské struktuře nezískali takové postavení, jaké si představovali. Nový předseda např. do své "vlády fotbalového sjednocení" nepovolal Jiřího Kubíčka, lítého bojovníka s předchozím "režimem", jenž jako ředitel Sigmy Olomouc mnohá léta hájil zájmy Moravy.

A víc čekala i Slavia, jejíž ředitel Petr Doležal chtěl kandidovat na pozici místopředsedy svazu. Leč zbyla na něho role pouhého člena, přednost totiž dostal Jindřich Rajchl, muž blízký expředsedovi svazu Chvalovskému. To dokonce vedlo k tomu, že se Slavia politicky přimkla ke Spartě, což nabylo na intenzitě ještě poté, co Hašek Doležala a právě sparťana Dušana Svobodu vyškrtl z představenstva STES, obchodní organizace svazu. Přitom právě kontrola finančních toků a jejich rozdělení mezi profesionální a neprofesionální fotbal je ve svazu klíčovým politikem...

Fotbalová vláda sice o svých rozhodnutích nehlasuje, konečné slovo mívá sám Hašek. Nicméně interní diskuse bývají podle informací HN bouřlivější, než se navenek připouští. I proto, že v zákulisí stojí šedé eminence s významným vlivem.

"Nejsem ničí loutkou," říká Hašek. Ale úplně ignorovat ty, díky nimž se do vrcholové funkce dostal, asi nemůže. Není tajemstvím, že Haška pomohl vytáhnout nahoru vliv bývalého předsedy ČMFS Františka Chvalovského a generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka. A že potřebné volební hlasy zařizoval i Roman Berbr, kontroverzní šéf Plzeňského krajského fotbalového svazu.

Chvalovský vládl českému fotbalu do roku 2001. Hašek, tehdy v roli generálního sekretáře svazu, byl vnímán jako jeho korunní princ. Pak ale Chvalovského poslaly do ústraní jeho podnikatelský neúspěch (Komerční bance zůstal dlužen 1,5 mld. korun) a trestní řízení kvůli údajnému úvěrovému podvodu, které se však ani po devíti letech zatím nedostalo k soudu. "Až si vyřeší své problémy, byly by jeho zkušenosti českému fotbalu jistě ku prospěchu," říká Hašek, který se netají, že s ním mnohé věci konzultuje.

"Co potřebuje Hušák od Haška? Aby silný fotbal v rámci ČSTV nezpochybňoval Hušákovu pozici šéfa Sazky," shoduje se řada oslovených zdrojů. Jak známo, stavba vysočanské arény uvrhla Sazku do problémů, takže společnost neplní své závazky vůči sportovním svazům. "Problém Sazky určitě není v jejím generálním řediteli," glosoval téma na podzim Hašek.

Od Berbra, jehož jméno se často skloňuje v souvislosti s nízkou důvěryhodností nižších soutěží v Čechách, se Hašek snaží co nejdůsledněji distancovat. "Já jsem ho o žádné hlasy nežádal," říká. Hašek ne, ale Chvalovský to podle všeho udělal, alespoň se na tom zdroje HN shodují. Chvalovský či Berbr sice přímo ve výkonném výboru svazu nesedí, mají tam však lidi, kteří jsou jim velmi blízcí, jakési své "avatary" (viz infobox pod článkem).

Spor o minulost a Bohemians

Podle informací HN probíhá uvnitř Haškovy vlády boj o to, jak se zachovat k předešlé mocenské garnituře. Tu představovali loutkový předseda Pavel Mokrý, faktický šéf svazu Vlastimil Košťál, dlouholetý "ministr financí" Jaroslav Vacek a šéf disciplinárky Alexander Károlyi.

Zatímco totiž např. Dušan Svoboda, který v Haškově "fotbalové vládě" zastupuje zájmy Sparty, loni neúspěšně navrhl, aby Károlyi pokračoval ve své funkci, místopředsedové Rajchl a Kříž podle informací HN naopak požadovali, aby svaz podal na minulé vedení kvůli zřejmým nehospodárnostem, jež odhalil forenzní audit, trestní oznámení.

Rozkol mezi dvěma křídly obnažila i volba předsedy Pražského fotbalového svazu. O tuto pozici se totiž utkali dva členové Haškovy "vlády", Rajchl proti sparťanu Svobodovi, jenž vyhrál díky podpoře slavisty Doležala. Rajchlovi nepomohlo ani to, že ho z (Berbrovy) Plzně přijel delegátům doporučit další svazový místopředseda Kříž.

Žhavé osobní zájmy členů Haškovy "vlády" se střetávají i v kauze Bohemians. Ta třeba místopředsedu Kříže zajímá, neboť je členem dozorčí rady společnosti vlastnící vršovický stadion Bohemians. A Doležala zase proto, že se před 5 lety jakožto svazový právník angažoval ve prospěch Bohemians 1905, přičemž další účastníci sporu právě Doležalovy legislativní kroky z té doby ostře napadají.

Včetně Karla Kapra, šéfa střížkovské Bohemky, jež ohledně korupce zaútočila na Olomouc. A v ní působí Jiří Kubíček, který je s předcházejícím vedením svazu nepřítelem na život a na smrt. A navíc pro svaz sepsal legislativní rozklad, jenž Střížkovským dvakrát nefandí.

Ať už tedy olomoucký brankář uplácel, nebo ne, vzhledem ke všem svým souvislostem rozpoutala kauza ve fotbalu velkou politickou hru.

Bossové a jejich "avataři" v Haškově fotbalové vládě

František Chvalovský, bývalý předseda ČMFS
Absolutisticky vládnul českému fotbalu od rozdělení federace až do léta roku 2001. Z funkce předsedy ho odvolali poté, co jej orgány činné v trestním řízení začaly stíhat kvůli údajnému úvěrovému podvodu. Kauza dosud nebyla vyřešena. V současném výkonném výboru ČMFS má ke Chvalovskému velmi blízko Jindřich Rajchl, k němu zase další člen výkonného výboru Petr Voženílek.

Roman Berbr, předseda Plzeňského KFS
Bývalý rozhodčí s velkým vlivem na regionální fotbal v Čechách. Když stloukli někdejšího člena výkonného výboru Chválu, dával to do spojitosti právě s Berbrem, ale nic se neprokázalo. Naopak byl Chvála svazem potrestán za to, že slovním útokem na Berbra poškodil dobré jméno fotbalu. Z členů Haškova výkonného výboru má k Berbrovi velmi blízko Rostislav Votík. Z Plzně se Berbr dobře zná i s tamním podnikatelem Miroslavem Křížem, který je místopředsedou svazu.

Daniel Křetínský a Tomáš Rosen, bossové Sparty a Slavie
První z nich stojí v čele Energetického a průmyslového holdingu, který společně založily finanční skupiny PPF a J&T. Ten druhý je spolumajitelem firmy Roto a šéfuje a spoluvlastní nejen fotbalovou, ale i hokejovou Slavii. Křetínského zájmy hájí ve výkonném výboru ČMFS jeho někdejší spolužák ze studií a místopředseda sparťanského představenstva Dušan Svoboda, Rosen se spoléhá na kolegu z vedení Slavie Petra Doležala.

 

Související