Ekonomická krize loni v Británii dopadla i na sektor biopotravin. Tržby z prodeje biopotravin klesly o 12,9 procenta na 1,84 miliardy liber (zhruba 52,4 miliardy Kč), protože spotřebitelé omezovali své výdaje a hledali levnější alternativy k nakupovanému zboží. V letošním roce se však opět očekává mírné oživení trhu. Vyplývá to ze zprávy britské organizace pro certifikaci bioproduktů Soil Association.
"Současná ekonomická situace je určitě nejobtížnější, které odvětví bioproduktů čelí za 20 let," uvedl jeden z nejvyšších představitelů Soil Association Peter Melchett. Organizace je podle něj přesvědčena, že trh se letos opět vrátí k růstu. Ten by mohl podle odhadů činit dvě až pět procent.
Největší pokles tržeb byl zaznamenán u potravin, u kterých je největší rozdíl v ceně mezi ekologickými a neekologickými produkty, jako je maso. Některým potravinám se však podařilo překonat klesající trend. Tržby z prodeje biomléka stouply o jedno procento a biopotravin pro děti o 20,8 procenta.
Mírně se loni snížil i poměr domácností, které kupují alespoň některé potraviny v kvalitě bio. Loni to bylo 88,3 procenta domácností, o rok dříve 88,9 procenta, napsala agentura Reuters.
V Česku loni podle agentury Green marketing růst trhu s biopotravinami výrazně zpomalil, příčinou byla podobně jako v Británii ekonomická krize. Podle předběžných výsledků průzkumu mezi výrobci a obchodníky většina z nich zvýšila loni tržby jen nepatrně, nebo zůstaly na úrovni roku 2008. V předchozích letech přitom trh rostl o desítky procent ročně.

Související