Prvního šéftrenéra má Český hokejový svaz, stal se jím Slavomír Lener. Smlouvu podepsal na dobu neurčitou. Ve své pozici se bude podílet na výběru nového kouče seniorské i juniorské reprezentace, které by měli zástupci svazu zvolit v pondělí na pravidelném zasedání výkonného výboru v Praze. Někdejší reprezentační kouč, jenž se společně s Ivanem Hlinkou podílel na olympijském triumfu v Naganu, naposledy působil ve švédském Linköpingu, s nímž letos došel do semifinále.

Zaměřit se na mládež

"Výběr u A-mužstva teď ale nebudu příliš ovlivňovat, ovšem až bude vybudovaný nový realizační tým, tak bych s ním chtěl být v úzkém kontaktu, protože od A-mužstva se vše odvíjí," přiblížil své představy Lener. Jiné to bude s obsazením trenéra dvacítky. "To už je jedním z mých úkolů," potvrdil Lener. Právě na kategorie od 16 do 20 let se chce nejvíc zaměřit. "Půjde o přípravu programů mužstev, kempy, vzdělávání trenérů. Právě práce s mládeží je nejpalčivějším problémem a tomu se chci věnovat. Těch oblastí je hodně, včetně třeba zřizování hokejových akademií," dodal.

Také plánuje zapojit velké postavy české reprezentace z nedávných let, kteří končí s kariérou. "Myslím, že je nejvyšší čas zapojit hráče, jako je třeba Robert Reichel, do hokejového dění. Jsou to hráči, kteří něco dokázali a mohou své zkušenosti předávat dál, například jako trenéři. Určitě by byla škoda nechat je odejít pryč," uvedl Lener.

Podle nového šéftrenéra hokejového svazu by se mohl český hokej dotáhnout zpět na vrchol v horizontu přibližně 10 let. "Bude hodně záležet na práci s mládeží. Myslím, že do tří let je však možné vše pozvednout o 10 až 20 procent i třeba kvalitnějšími kontakty a intenzivnější prací," odhadl Lener.

Věří, že v jeho snaze vrátit české hráče mezi světovou špičku ho podpoří i celé hokejové prostředí. "Všichni cítíme, že ta situace je vážná, nemá cenu si namlouvat cokoliv jiného. Ale jeden člověk nic nezmůže, sto lidí také ne, musí zkrátka všichni chtít, mít společný cíl a táhnout za jeden provaz, i třeba včetně rodičů," uvedl Lener.

Sám chce dál zůstat aktivním koučem. "Na té nejvyšší úrovni trénuju asi patnáct až dvacet let. Ve Švédsku mi spočítali, že to dělá přes tisíc zápasů. Ne snad, že bych si chtěl dát přestávku, ale tato práce bude zase něco nového. Praxi na nějaké úrovni bych si také rád udržoval, ale tak, aby to ani v nejmenším nelimitovalo mou práci na svazu. Věřím, že to půjde spojit," přiblížil Lener.

K reprezentaci Hadamczik?

Pětapadesátiletý Lener se do českého hokeje vrací po pěti letech, během kterých působil ve Švédsku. Před Linköpingem trénoval dva roky tým Lulea. Před tím trénoval také Spartu, Düsseldorf a má za sebou i zkušenosti z NHL, kde působil jako asistent trenéra v Calgary a na Floridě.

Národní tým vedl v letech 2002 až 2004 jako hlavní trenér, vedle Hlinky dělal asistenta i Luďku Bukačovi. Trénoval také juniorský národní tým a na svazu působil jako metodik.

Tím, že Lener bude zastávat nově vzniklou funkci, zdá se být velmi pravděpodobné, že post kouče národního celku po Vladimíru Růžičkovi, jenž po mistrovství světa v Německu u týmu skončí, převezme Alois Hadamczik.

Související