Basketbalistkám Frisco Sika Brno se nepodařilo proměnit první mečbol a ve třetím finálovém duelu prohrály doma se ZVVZ USK Praha 74:78. Hostující obhájkyně titulu tak stejně jako před rokem odvrátily na palubovce soupeře ukončení série, prohrávají v ní už jen 1:2 a v sobotu ve vlastní hale na Folimance budou mít šanci vyrovnat.

O výsledku rozhodla hned úvodní část zápasu, v níž USK získal výrazný náskok. Domácí tým ještě v závěru nasadil k zoufalému finiši, snížil v poslední čtvrtině osmnáctibodové vedení soupeře na rozdíl dvou bodů, ale výsledek už neotočil.

Odhodlaný výkon USK

Třetí finále mělo zcela jiný scénář než oba předchozí duely. Z výkonu pražských basketbalistek vyzařovalo odhodlání odvrátit mečbol. Základní pětka Whalenová, Maltsiová, Kiretaová, Elhotová a Houstonová perfektně bránila a v rychlých protiútocích vyrážela jednoduchými akcemi do střeleckého prostoru. V koncovce vynikala Houstonová.

Naopak Brňanky působily proti sevřené obranné hrázi bezradně. Chyběl jim pohyb i přesná přihrávka, většinou zakončovaly z nepřipravených pozic a zejména Bonnerová hrála individualisticky. Po šesti minutách si vzal za stavu 6:17 trenér Jan Boborvský oddechový čas, příliš to ale nepomohlo a už za tři minuty přišel další time-out za stavu 8:23. Nedařilo se obávané kanonýrce Vítečkové, která do přestávky nedala ani bod.

Na předchozí výkony navázala pouze McWilliamsová, která i dobře doskakovala. Dvě minuty před poločasem si připsala třetí osobní chybu kapitánka Horáková a domácí kouč se pokusil vytáhnout žolíka. Po dlouhé absenci a rekonvalescenci zařadil do hry Slovenku Žirkovou, ovšem ani ona tápající tým nespasila.

Basketbalistky USK hrály soustředěně. Brňankám sice povolily snížit na rozdíl devíti bodů, ale v době domácího náporu neproměnily obě americké opory ani jeden trestný hod a tým USK s přehledem převzal opět režii utkání. Hřebík do pošramocené brněnské psychiky přidala v závěru třetí čtvrtiny Maltsiová, která z bleskového protiútoku tříbodovým košem zvýšila na osmnáctibodový rozdíl.

Ani tak výrazný náskok brněnské basketbalistky ještě nesrazil do kolen. Šest minut před koncem snížily na rozdíl sedmi bodů, když jejich soupeř opět vypadl ze střeleckého rytmu. V hektickém závěru už ale vysokoškolačky mírný náskok udržely.

Rozhodl začátek, řekl Blažek

"Připravili jsme se na zápas zodpovědně a věděli jsme, co chceme hrát," pochvaloval si trenér USK Lubor Blažek, ale uznal, že v závěru byl jeho tým pod tlakem a na výhru se nadřel. "Musím říci, že jsme toho měli už v konci plné ruce," přiznal. "Vedly jsme už o osmnáct bodů a náskok jsme velice lehce ztratili," dodal.

"Rozhodl začátek zápasu, který USK zvládl skvěle. Vycházely jim rychlé protiútoky, dávaly nám laciné koše. Soupeřky hrály dnes velice dobře a vyhrály zaslouženě," konstatoval asistent brněnského trenéra Vlastimil Havlík.

Frisco Sika Brno - ZVVZ USK Praha 74:78 (14:25, 33:49, 50:68)

Nejvíce bodů: McWilliamsová 28, H. Horáková 13, Hanušová 11, Škerovičová 10 - Houstonová 20, Maltsiová 15, Elhotová 14, Kiretaová 10. Rozhodčí: Dolinek, Vyklický, Nejezchleb. Trestné hody: 26/18 - 10/8. Fauly: 11:18. Trojky: 4:6. Diváci: 2000 (vyprodáno). Stav série: 2:1.