Basketbalistky Frisco Sika Brno po roční odmlce vyhrály českou ligu. V dnešním čtvrtém finále triumfovaly na palubovce obhájkyň z USK Praha 83:69 a v sérii zvítězily 3:1 na zápasy. Brno soupeři vrátilo loňskou finálovou prohru a počtrnácté v historii získalo mistrovský titul.

Brňanky hned na Folimance začaly s oslavami a palubovku skropily šampaňským. Pražské hráčky naopak zpovzdálí jen smutně sledovaly radostný rej. Kapitánka USK Sandra LeDréanová dnes navíc odehrála poslední zápas v kariéře, už před sérií totiž oznámila, že finále bude její poslední počin.

Brno dnes předvedlo klíčový nástup ve druhé čtvrtině. Domácí tým totiž začal prohrávat důležité souboje pod oběma koši, kde Jihomoravanky vládly především na doskoku. Jen za poločas nasbíraly o propastných deset doskoků víc než soupeř.

Drtivý nápor Brna vedla kapitánka Hana Horáková, která během prvního poločasu nasázela třináct bodů, ale výborně ji doplňovala i další kanonýrka Eva Vítečková, které vůbec nevyšel středeční duel. Nástup Brna trenér USK Lubor Blažek nezastavil ani poté, co si vzal dva oddechové časy, v podřepu o postranní čáry naopak dál sledoval, jak jeho svěřenkyně otevírají prostor pod vlastním košem k jednoduchým brněnským košům.

Brno vyhrálo druhý úsek v poměru 26:11 a čtrnáctibodové vedení hostujícímu týmu dodalo klid do druhé půle. Brňanky neznejistěly, zvlášť když zdecimovaný tým USK ani po přestávce nenašel protizbraň a dál pokračoval ve velkém útlumu. Domácí nedokázaly soupeře dostat pod tlak, přestože brněnský trenér Jan Bobrovský si ve většině utkání vystačil jen se sedmi hráčkami, po poločase se zase chytila americká pivotka De Wanna Bonnerová, která se svojí krajankou Taj McWiliamsovou vytvořila silný dvojblok pod oběma koši.

Naopak trenéři USK ani mnoha rotacemi v sestavě nenašli ideální mix hráček, které by suverénní jízdu Brna přibrzdily. Trápila se nejlepší střelkyně USK Evanthia Maltsiová, jíž zápas osobní obranou znepříjemnila Horáková, pod své možnosti zahrála i rozehrávačka Lindsay Whalenová. Brno si na začátku druhého poločasu vytvořilo až třiadvacetibodový náskok, což zlomilo poslední snahy domácích o zvrat.

Finále play off basketbalové ligy žen - 4. zápas:

ZVVZ USK Praha - Frisco Sika Brno 69:83 (22:21, 33:47, 46:64)

Nejvíce bodů: Houstonová 19, Elhotová a Whalenová po 13, Maltsiová a Tamaneová po 8 - Bonnerová 20, Horáková a Vítečková po 14, McWilliamsová 12. Rozhodčí: V. Lukeš, Galajda, Vondráček. Trestné hody: 17/7 - 26/20. Fauly: 22:15. Trojky: 6:5. Diváci: 500. Konečný stav série: 1:3.