Oznámil to španělský statistický úřad. O čtvrtletí dříve bylo bez práce 18,8 procenta práceschopného obyvatelstva. Výsledek zklamal analytiky, kteří v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že míra nezaměstnanosti vystoupí jen na 19,6 procenta. Španělská vláda předpovídá, že průměrná míra nezaměstnanosti v letošním roce vystoupí na 19 procent.

Nezaměstnanost v Evropě
Růst míry nezaměstnanosti se v březnu v eurozóně zastavil na 9,6 procenta a v zemích platících eurem na 10 procentech. Informoval o tom Eurostat. Počet lidí bez práce nicméně nadále roste, v březnu jich v unii přibylo 123.000 a v eurozóně 101.000.
V EU je tak v současnosti více než 23 milionů nezaměstnaných, z toho v eurozóně téměř 16 milionů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy unie již silně pociťovala důsledky hospodářské krize, bylo letos v březnu o zhruba 2,5 milionů více lidí, kteří nemají žádné zaměstnání. V zemích platících evropskou jednotnou měnou bylo o téměř 1,4 milionu nezaměstnaných více.
S nejvyšší mírou nezaměstnanosti se v současnosti potýká Lotyšsko a Španělsko. Z nejmenšího počtu lidí bez práce se naopak může těšit Nizozemsko (4,1 procenta) a Rakousko (4,9 procenta). Ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 však letos v březnu míra nezaměstnanosti klesla jen v jednom členském státě EU a ve zbylých 26 zemích vzrostla. Tou jedinou výjimkou v unii je Německo, kde se míra nezaměstnanosti v březnu meziročně snížila na 7,3 procenta ze 7,4 procenta.
V Česku v březnu míra nezaměstnanosti činila 7,9 procenta a ve srovnání s únorem tak stagnovala, ve stejném období loňského roku však činila šest procent. Metodika, kterou používá Eurostat, se mírně liší od metodiky, jíž používá české ministerstvo práce a sociálních věcí, jehož data jsou v ČR využívanější.

Nezaměstnanost za mořem
Míra nezaměstnanosti v Japonsku se v březnu vyšplhala na pět procent, zatímco v únoru činila 4,9 procenta. Nezaměstnanost se zvýšila poprvé po pěti měsících a vývoj naznačuje, že proces oživení druhé největší ekonomiky světa není jednoznačný. Analytici očekávali, že nezaměstnanost se zvyšovat nebude a zůstane na 4,9 procenta.
Počet lidí bez práce v průběhu března dosáhl 3,5 milionu, což je o 4,5 procenta více než před rokem. Počet zaměstnaných se meziročně snížil o 0,6 procenta na 62,1 milionu.

Související