Ponorky s jaderným pohonem samozřejmě z francouzského Cherbourgu ani anglického Gosportu do Prahy po Vltavě nepřipluly. To jen jejich důstojníci se u nás na Českém vysokém učení technickém minulý týden cvičili a trénovali na školním jaderném reaktoru VR-1 v Praze Tróji. Ke všestranné spokojenosti, můžeme řici na konci týdne.

Jaderný reaktor, který slouží k pohonu ponorek, je totiž typově velmi blízký tlakovodním reaktorům elektrárenským. Také má při malých rozměrech mimořádně velký výkon a palivo vydrží na léta. Proto sloužící důstojník na ponorce, mimo své námořnické dovednosti, musí být stejně vyškolen jako operátor jaderné elektrárny. Jaderné ponorky provozují ve velkém Američané a Rusové. Pár lodí má Čína a Indie. V Evropě mají jaderné flotily Francie a Británie. A právě skupina deseti pracovníků britského a francouzského vojenského námořnictva přijela v rámci evropské kooperace ENEN na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT Praha.

Pokud snad měl někdo obavy, že přijedou vojenské „zelené mozky", ponorkáři je hned vyvedli z omylu. Odborně byli perfektně připraveni a byla radost s nimi pracovat. Profesionální přístup byl spojen se zdravou sebedůvěrou a respektem ke konkurenci. Abych byl konkrétní: ač byli Francouzi i Britové přesvědčeni, že jejich loď a posádka jsou nejlepší na světě, nešetřili slovy uznání například k ruským ponorkám. 

Až tedy na vás příště na dovolené u moře vykoukne ponorka jako na přiloženém videu, může se na vás z periskopu dívat někdo, kdo byl školen na FJFI ČVUT v Praze.