Nejlepší český triatlonista na olympijských tratích Filip Ospalý překvapil v závodě na poloviční ironmanské trati v rakouském St. St. Pöltenu. Svůj první start na víc než dvojnásobných distancích, než na kterých obvykle závodí a na nichž už má i titul mistra Evropy, porazil výbornou konkurenci. Na tratích 1,9 km plavání, 90 km cyklistiky a 21 kilometrů běhu doběhl se ztrátou 59 vteřin Chris McCormack z Austrálie, třetí Andreas Raelert z Německa zaostal o minutu a půl.

Rekord závodu

O tom, jak mimořádný výkon český závodník předvedl svědčí fakt, že jeho vítězný čas je novým traťovým rekordem. Dosud patřil McCormackovi z loňského ročníku, kdy vyhrál v čase o osm minut horším, než jaký měl letos Ospalý. Mezi třemi tisícovkami startujících nechyběli kromě McCormacka loni druhý Marino Vanhoenacker z Belgie a třetí Ital Massimo Cigana. Konkurenci zvedli ještě Němci Michael Göhner, který vyhrál nedávno slavný závod v Rothu na dvojnásobné trati, Lucemburčan Dirk Bockel či třetí muž z loňského závodu na Havaji Raelert.

"Když jsem před závodem usínal, tak jsem nějaké imaginární sny měl. Závod ale předčil mé očekávání. Měl jsem respekt z tratě i soupeřů, hlavně z 90 kilometrů cyklistiky bez háku (jezdci nesmí spolupracovat, pozn. red.). Jsem šťastný a nyní se mohu připravit na další závod, kterým bude srpnové mistrovství Evropy v Německu," řekl Ospalý, který se rovněž kvalifikoval i na mistrovství světa, to se uskuteční 13. listopadu na Floridě.

Plavání zvládl nejlépe Maďar Csaba Kuttor, Ospalý vybíhal z vody do cyklistického depa třetí. Do cíle jízdy na kole dorazil jako první čtyřnásobný vítěz Ironmana v Klagenfurtu Vanhoneacker s náskokem 40 vteřin na početné pole pronásledovatelů, mezi kterými nechyběli McCormack, Bockel, Ospalý, Weiss, Cigana i Raelert.

V běhu rozhodl

V běhu dvojice McCormack a Ospalý brzy předběhla Vanhoneackera a v posledních kilometrech nenechal Ospalý nic náhodě, jasně soupeři utekl a bezpečně zvítězil.

"Věděl jsem, že plavání bude bez problémů a běh, když nepřijde krize tak také. Překvapilo mě, že se taktizovalo na kole, až v posledním stoupání ujel Vanhoenacker, ale rychle jsme jej s McCormnackem doběhli a utekli mu. Od sedmého kilometru jsme si začali povídat a po polovině běhu viděli, že Raelert má stejnou ztrátu. Asi na patnáctém kilometru na Chrise přišla krize a když jsem na 18 kilometru zkusil zrychlit, tak vůbec nereagoval. Přidal jsem ještě víc a za kilometr mu utekl o desítky sekund," popsal závod Ospalý.

Výsledky: 1. Ospalý (ČR) 3:46:02, 2. McCormack (Austr.) -59, 3. Raelert (Něm.) -1:27, 4. Vanhoenacker (Belg.) -3:17, 5. Bockel -5:27, 6. Weiss (oba Něm.) -5:49.