Izraelská policie uvěznila nebo deportovala stovky aktivistů zadržených po útoku na Tureckem vedenou flotilu lodí směřujících do pásma Gazy.V rukou bezpečnostních cil jsou i čtyři čeští novináři, kteří na lodích byli také. Podle ministerstva zahraničí jsou v pořádku.

Rada bezpečnosti OSN mezitím vydala prohlášení, ve kterém volá po „okamžitém, nestranném, důvěryhodném a transparentním“ vyšetření incidentu. Požaduje také okamžité propuštění lodí i zadržovaných aktivistů.

RB dále uvedla, že „odsuzuje činy, které vedly ke smrti deseti civilistů a mnoho zranily“ a že „lituje ztráty životů a zranění vzniklých použitím síly během izraelské vojenské operace“.

Státní vražda

Turecko původně požadovalo výrazně silnější rétoriku. "Jedná se o vážné porušení mezinárodního práva. Rovná se to banditismu a pirátství, státní vraždě. Stát, který jde touto cestou, ztratil svou legitimitu respektovaného člena mezinárodního společenství," řekl na jednání RB OSN turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Proti ostrému vyjádření se však podle informací BBC postavili Američané a text prohlášení je tak kompromisem, který vznikl po dlouhém nočním jednání.

Při nedělním obsazování turecké lodi Mavi Marmara izraelským komandem zemřelo nejméně deset lidí, další byli zraněni. Incident se odehrál v mezinárodních vodách asi 60km od břehů.

Žádná humanitární mise

Obě strany konfliktu se nyní obviňují navzájem. Izraelská armáda tvrdí, že aktivistům šlo v první řadě o konfrontaci a po obsazení paluby byli její muži napadeni „noži, tyčemi a dalšími zbraněmi“. „Tato flotila byla vším, jen ne humanitární misí,“ prohlásil zástupce izraelského vyslance při OSN Daniel Carmon.

Naopak aktivisté prohlásili, že rozhodně nevyvolali násilí. „Naši lidé izraelské armádě kladli odpor, ale byly to jen symbolické akty rezistence, například lidé blokovali velitelský můstek, aby Izraelci nemohli loď převzít...Ozbrojeni jsme nebyli,“ řekla HN Audrey Bomseová, mluvčí mezinárodní organizace Free Gaza Movement, která vyslání konvoje zorganizovala společně s tureckou IHH.

Šest plavidel chtělo prolomit blokádu palestinského pásma Gazy a dostat se do teritoriálních vod, jež podléhají Izraeli. Židovský stát předem upozornil, že blokádu nezruší. Žádal posádky, aby s nákladem více než 10 tisíc tun humanitárního zboží zamířily buď do nějakého izraelského nebo egyptského přístavu, odkud pak bude zboží Palestincům dopraveno.

Blokáda má zabránit vyzbrojování radikálního hnutí Hamas, které pásmu vládne. Zavedena byla roku 2007, když se Hamas ujal moci násilím a porazil konkurenční Fatah.

Podle aktivistů se lidé v Gaze v důsledku blokády potýkají s vážným nedostatkem základních potřeb, což Izrael popírá.

Související