Basketbalový klub Lokomotiva Plzeň získal divokou kartu, která ho opravňuje ke startu v nejvyšší soutěži mužů v příští sezoně. Dnes o tom na svém zasedání rozhodl výbor České basketbalové federace (ČBF), který tak Západočechy přizval jako třináctého účastníka do příštího ročníku Mattoni NBL. ČTK to řekl sportovní ředitel soutěže Zdeněk Ringsmuth.

"Zájem o divokou kartu mělo i Ústí nad Labem, ale nakonec z toho sešlo a Plzeň zůstala jediným kandidátem," řekl Ringsmuth.

Nestandardní počet týmů v příští prvoligové sezoně je důsledkem toho, že základní část soutěže se bude hrát bez mistrovského Nymburku. Ten bude startovat v Jadranské lize a do české soutěže se zapojí až v nadstavbové části.

Proto se už v dubnu Asociace ligových klubů shodla na tom, aby v základní část NBL i bez Nymburku hrálo dál dvanáct týmů. Vedle Plzně se v příští sezoně v nejvyšší soutěži objeví také vítěz druhé ligy BA Sparta Praha, která právě Plzeň ve finálovém boji o postup mezi elitu nedávno těsně porazila.

Sparta už sice podala přihlášku do NBL, ale vedení soutěže v čele s Ringsmuthem a generálním sekretářem ČBF Milošem Pražákem v pátek chystá inspekční cestu do haly v pražských Stodůlkách, kde Pražané nastupují k domácím zápasům.

Po postupu Sparty do první ligy totiž vyvstaly obavy, zda její stánek splňuje podmínky pro nejvyšší soutěž. "Musíme všechno prověřit, problém může být v nedostatečné kapacitě i zázemí haly," uvedl Ringsmuth. Kdyby ČBF halu neuznala za způsobilou, musela by Sparta hledat náhradní útočiště nebo přepustit své místo v první lize jinému týmu.

Divoká karta bez kauce

Přihlášku do sídla svazu zaslal i Nový Jičín, který ale po skončení sezony čelí velkým ekonomickým problémům. Pro všechny zájemce o účast v NBL platí, že do 2. července musejí definitivně federaci oznámit, zda budou v příští sezoně první ligu hrát. Kdyby po tomto termínu "vycouvali", vystavili by se hrozbě pokuty ve výši 100 tisíc korun.

Plzeň i proto zatím za získání divoké karty nemusela skládat žádnou kauci. Podle Ringsmutha se tak stane až poté, co bude po 2. červenci definitivně jasné, jaké bude složení nejvyšší soutěže pro příští sezonu.

Související