Čeští házenkáři prohráli v prvním zápasu play off o postup na mistrovství světa v Niši se Srbskem 23:27. V poločase vedli domácí dokonce o sedm branek. Odveta se bude hrát 19. června v Plzni a Češi potřebují k postupu na světový šampionát, který se uskuteční na začátku příštího roku ve Švédsku, zvítězit o pět gólů.

Svěřenci kouče Martina Liptáka jeli k úvodnímu duelu s odhodláním vyhrát, ale vůbec jim nevyšel první poločas, který se nesl zcela v režii domácího celku. Češi navíc neproměnili řadu šancí včetně čtyř sedmimetrových hodů a domácí házenkáři toho využili k získání sedmibrankového náskoku.

Vyrovnaný byl pouze úvod zápasu, ale již v průběhu první desetiminutovky se Srbové dostali do čtyřbrankového vedení 6:2 a trenér Lipták byl nucen si vybrat hodně brzo oddechový čas. Za stavu 8:3 pro domácí přišlo první vyloučení a Češi hráli přesilovku, která však pro ně nezačala dobře. Neproměnili sedmičku, vzápětí však dva góly znamenaly snížení.

Do poločasu ovšem domácí zvýšili vedení na 16:9 a s českým výběrem to vypadalo zle. Rozhodně ne na to, že soupeři oplatí dva roky staré vyřazení v play off o světový šampionát 2009.

Domluva trenérů v kabině však přinesla ovoce. Čeští házenkáři v úvodu druhého poločasu zkorigovali srbský náskok, ale přibrzdilo je oslabení, v němž se domácí dvakrát prosadili. Za stavu 23:17 si domácí trenér vybral oddechový čas a po něm přišla série vyloučení na obou stranách.

Srbové si udržovali náskok pěti až šesti branek až do stavu 27:21 v 57. minutě. Až tehdy hosté proměnili první sedmičku v utkání, oddechový čas si pak vybral i kouč Lipták a jeho svěřenci nakonec dalším gólem snížili na čtyřbrankový rozdíl, který jim do odvety dává naději na postup.

První utkání play off kvalifikace MS v házené mužů (Niš):

Srbsko - Česko 27:23 (16:9)
Sestava a branky Česka: Štochl, Slabý - Nocar 2, Vítek 2, Vraný 1, Kubeš, Jícha 4/1, Filip 4, Sobol 1, Horák 3, Mráz 2, Juříček 2, Motl, Sklenák 2.
Nejvíce branek Srbska: Sešum 8, Rnič 6, Dragičevič 4. Rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 6/1. Vyloučení: 5:3. Diváci: 6000 (vyprodáno).