Je dlouhá zpravidla šedesát tři centimetrů, z plastu a vydává zvuk o síle až sto třicet decibelů. Možná jste ji ještě neviděli, ale pokud jste v televizi sledovali aspoň jeden zápas z probíhajícího mistrovství světa v Jihoafrické republice, určitě jste ji slyšeli.

Je to vuvuzela. Trubka, s níž místní fanoušci vytvářejí zápasům šampionátu hlučnou atmosféru. A také rozdělují fotbalový svět. Zatímco Afričané na vuvuzelu nedají dopustit, zbytek planety na ni se zacpanými uši nadává. Táhlý a pronikavý zvuk mění stadion v bzučící úl, randál afrických trubek si mohou díky ruchovým mikrofonům spolehlivě "vychutnat" i televizní diváci všude po světě. Nejsilněji vuvuzely zní při utkáních domácí Jihoafrické republiky.

"Jsem zklamaný, protože jsem doufal, že uslyším víc vuvuzel. Zatím to nebylo dostatečné," nebyl však spokojen s atmosférou zahajovacího zápasu jihoafrický brankář Itumeleng Khune, v němž jeho tým remizoval s Mexikem 1:1. Naopak Patrice Evra si postěžoval: "Nemůžeme kvůli vuvuzelám v noci spát a neslyšíme se kvůli nim na hřišti," řekl francouzský kapitán.

Averzi vůči vuvuzelám si svět uchovává od loňského Konfederačního poháru FIFA, kdy se s nimi v Jihoafrické republice setkal poprvé. Řada hráčů a funkcionářů vyzývala fotbalovou federaci, ať tyto trubky zakáže při zápasech používat. Marně. "Bez vuvuzely bych si fotbal neužil. Přináší nám to speciální pocit na stadionu. Je to něco, čím fanoušci stojí za svým týmem," popsal známý jihoafrický fanoušek a vynálezce vuvuzely Sadaam Maake. "Řekl jsem japonským fanouškům: Vy máte karate. Brazilci mají sambu a my máme vuvuzelu," odrazil Maake snahu zbavit utkání nezaměnitelné kulisy.

Stěžují si především televize

"Radši bych slyšel chorály, ty ale pod vuvuzelami zanikají. Řešíme to, ale tahle otázka nemá jednoduché řešení," citoval britský deník Sun Dannyho Jordaana, šéfa organizačního výboru, s tím, že pořadatelé vuvuzely v hledišti možná zakážou.

Podle Jordaana si totiž na bzukot trubek hodně stěžují především vlastníci televizních práv. "Jednáme o tom," uvedl Jordaan.

Před vuvuzelami varují i lékaři, zvuk z nich může mít dopady na zdraví lidí. Riziko je nemalé. "Fanoušci riskují tinitus - zvonění, pískání či hučení v hlavě nebo uších. Dokonce i trvalé poškození sluchu, pokud se nebudou bránit ostré hlasitosti z vuvuzel nebo muziky během mistrovství světa," řekla listuTelegraph specialistka na audiologii Angela Kingová.

Šampionát ale kolem vuvuzel roztočil dobrý byznys. Například firma Masincedane Sport, která tyto trubky produkuje od roku 2001, chce v Kapském Městě během mistrovství vyrobit až dva a půl milionu těchto trubek. Neil van Schalkwyk, jeden ze spolumajitelů této firmy, odhaduje, že průmysl vuvuzel má v Jižní Africe a Evropě hodnotu 50 milionů jihoafrických randů (zhruba 130 milionů korun).



Vosí hnízdo

Zvuk z vuvuzely může dosáhnout až 130 decibelů. Fanouškům teď hrozí, že si je do hlediště už nevezmou. 

Podívejte se a poslechněte si kakafonii, kterou vyluzují vuvuzely

Afričané svůj nástroj milují, odlišuje je od zbytku světa