Hotely a restaurace přišly od druhého čtvrtletí roku 2008, kdy na obor poprvé zásadně dolehla krize, do konce letošního května téměř o pětinu tržeb. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle analytické společnosti Mag Consulting bude pokles tržeb pokračovat i nadále.
Hůře jsou na tom hotely, kde pokles činí téměř 29 procent, ve stravování se obrat snížil o 14 procent. "Podobný trend lze očekávat i pro následující období, ke konci roku může pokles tržeb činit v ubytování až 30 procent, ve stravování až 16 procent, celkově tedy kolem 21 procent," uvedl ředitel Mag Consulting Jaromír Beránek.
Podle něj se nižší příjmy v oboru letos výrazně projeví i v zaměstnanosti. Zatímco loni se hotely a restaurace zbavovaly spíše agenturních zaměstnanců, letos se prý propouštění dotkne ve větší míře i stálého personálu. "Očekáváme odchody v rozsahu devět až 12 procent, což představuje zhruba 12.300 lidí," uvedl Beránek. Loni z oboru odešlo 2100 kmenových zaměstnanců.
V odvětví přitom už nyní pracuje nejméně lidí za posledních sedm let. "Hotely a restaurace rozhodně nepřispějí ke snižování nezaměstnanosti ani po následující dva roky," upozornil Beránek.
Tržby restaurací by mohlo ještě snížit případné zrušení daňových výhod u stravenek. Podle Asociace hotelů a restaurací tvoří v některých podnicích stravenky až polovinu obratu.

Související