Přečtěte krátkou povídku Erne­sta Hemingwaye – v knize, na běžném počítači, na iPadu a v elektronické čtečce Kindle knihkupectví Amazon, zadali analytici společnosti Nielson Norman Group skupině dobrovolníků. Kde to jde rychleji?

Vyhrála papírová kniha. S Kindlem byla četba o jedenáct procent pomalejší. iPad četbu zpomalil o šest procent, což je prý ještě v rámci běžné statistické odchylky. Nejhůře dopadl stolní počítač, na němž si lidé také četbu nejméně užili. "Až příliš nám to připomíná práci v kanceláři," popsali.

Nejde však o rychlost, "užívání si" ani to, že čtečka zabere méně místa v bytě. Co v budoucnu přivede většinu lidí k elektronickým verzím knih, bude cena.

"Souboj čteček"

Nynější úspěch e-knih na Amazonu se zatím týká jen sektoru dražších knih v pevných vazbách, kde člověk ve srovnání s papírovým titulem ušetří za elektronickou verzi deset až patnáct dolarů.

Oblíbenější a levnější "paperbacková" vydání, tvořící dvě třetiny zisku amerických knihkupců, jsou stále přibližně stejně drahé jako knihy elektronické (bestsellery stojí kolem dvanácti dolarů). To ale podle analytiků nemusí trvat dlouho.

Za druhé čtvrtletí letošního roku, tedy od dubna do června, prodával on-line obchod Amazon na každých sto knih v pevném obalu (bez ohledu na to, zda k nim existuje e-verze) 143 digitálních verzí knih. V červnu Amazon snížil cenu své čtečky Kindle z 259 dolarů na 189, poměr mezi prodejem e-knih a "hardcover" se od té doby zvýšil na 180:100.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru